News

Współczesne konopie pochodzą od wspólnego przodka z Chin

konopie

Najnowsze badania wskazują, że pierwsze konopie na Ziemi pochodzą z ery wczesnego neolitu. Okazuje się, że wszystkie współczesne odmiany mają wspólnego przodka pochodzącego z terenów dzisiejszych Chin.

Międzynarodowy zespół naukowców pod przewodnictwem dr Luca Fumagalli z Uniwersytety w Lozannie ustalił prawdopodobny czas i źródło udomowienia pierwszych konopi.  Badania opublikowano w czasopiśmie „Science Advances”.

Badacze na podstawie zebranych danych z 110 próbek konopi ustalili, że najstarsi przodkowie rośliny pochodzą z terenów Azji Wschodniej, a nie jak dotychczas przypuszczano – z Azji Środkowej. Z analiz genetycznych wynika również, że pierwsze konopie, czyli konopie siewne (Cannabis sativa) udomowiły się na tych terenach około 12 tysięcy lat temu.

Jak ustalili uczeni, to właśnie od wspólnego przodka z Chin miało rozszerzać się zróżnicowanie genetyczne konopi, które sięga do czasów dzisiejszych – od konopi przemysłowych, aż po te rekreacyjne z dużą zwartością THC.

Według badań wpływ na zróżnicowanie dzisiejszych odmian konopi miała przede wszystkim „wędrówka” roślin – najpierw na Bliski Wschód, do Europy Wschodniej i Indii ok. 3 tys. lat temu. A następnie do Afryki, Europy Zachodniej i Ameryki. Co ciekawe, najstarsze odmiany konopi wykazywały stosunkowo niewielki potencjał psychoaktywny, który jednak rósł wraz z rozprzestrzenianiem się rośliny na świecie.

Źródło: Science Advances

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły