News

Prawie 2/3 Amerykanów popiera pełną legalizację marihuany

Flaga

Nowe dane pozyskane przez Pew Research Center pokazują, że w ciągu ostatnich lat znacząco wzrosło poparcie dla legalizacji konopi indyjskich. Organizacja zbadała dziesięcioletnią linię trendu dotyczącą legalizacji marihuany w całym USA.

Jak podaję PRC, w ciągu ostatniej dekady o 20 punktów procentowych spadł udział przeciwników legalizacji.

Badacze dokładnie również sprawdzili rozłożenie poparcia dla legalizacji względem poglądów politycznych. Według tych danych za legalizacją opowiedziało się 78% demokratów i 55% republikanów.

Respondenci zostali również podzieleni względem wieku, co ukazało ciekawą, ale przewidywalną linię trendu. I tak wśród osób urodzonych między 1945, a 1964 poparcie dla legalizacji wyraziło 63% badanych. Wśród pokolenia X, czyli urodzonych między 1976, a 1985 poparcie dla liberalizacji prawa konopnego wynosi 65%, a dla tzw. Millenialsów, czyli urodzonych między 1980, a 2000 rok poparcie dla legalizacji wyrażą 76% respondentów. Najmniejszą aprobatę dla legalizacji wyrażają osoby po 74 roku życia, wśród których tylko 35% mówi tak dla legalizacji marihuany.

Badacze z Pew Research Center postanowili podzielić poparcie dla konopi indyjskich na: poparcie dla marihuany medycznej i tej rekreacyjnej. I tak 59% respondentów odparło, że marihuana zarówno rekreacyjna, jak i medyczna powinna być zgodna z prawem. Jest to wzrost o 10 punktów procentowych w stosunku do badania z jesieni 2016 roku. 32% wyraziło aprobatę jedynie dla medycznego zastosowania marihuany. Zaledwie 8% osób było przeciw zarówno użyciu w medycynie marihuany, jak i jej rekreacyjnego konsumowania. Jest to spadek o 7% w stosunku do badania przeprowadzonego pod koniec 2016 roku.

Marihuana jest obecnie legalna w 11 stanach USA plus w dystrykcie Columbia. Niemniej, jednak zdecydowana większość stanów w pewnym stopniu zalegalizowała jej medyczne użycie. Na szczeblu ogólnokrajowym, jednak marihuana wciąż pozostaję nielegalną używką.

Według Krajowej Konferencji Ustawodawców Państwowych tylko cztery stany: Idaho, Południowa Dakota, Nebraska i Kansas zakazują stosowania marihuany we wszystkich formach.

W rzeczywistości ruch legalizacyjny dokonał ogromnego postępu w ciągu ostatniej dekady, a wiele stanów obecnie (jak wspomniana przez nas niedawno Floryda) jest na dobrej drodze do pełnej legalizacji marihuany.

Jak zauważają eksperci w czasach, gdzie coraz więcej jest podziałów wśród społeczeństwa, sprawa marihuany wydaje się być tą kwestią, w której większość mówi wspólnym językiem.

Obecny prezydent Donald Trump, choć mało angażuję się w kwestię legalizacji, to ostatnio przyznał, że w pełni popiera politykę samostanowienia stanów w kwestii legalizacji marihuany.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły