Poradniki Zdrowie

Waporyzatory – Jak działają? Jaki wybrać? [Poradnik]

jaki waporyzator wybrać - poradnik

Chociaż palenie marihuany nadal pozostaje najczęstszą formą jej przyjmowania, to edibles oraz waporyzacja depczą jej po piętach. Trend ten niedawno badali naukowcy z Kolorado. W swoich badaniach udowodnili, że z 88% do  78% spadła liczba nastolatków palących marihuanę. Spadek ten nie oznacza jednak, że młodzi całkiem rezygnują z przyjmowaniu suszu konopnego. Po prostu robią to w inny sposób. Z 2% do 10 wzrosła bowiem liczba nastolatków przyjmujących marihuanę w formie jedzenia. Na popularności zyskuje również waporyzacja, z którą wiążą się zarówno korzyści zdrowotne jak i finansowe. Korzystają z niej osoby, którym zależy na leczniczych właściwościach konopi oraz Ci, dla których liczą się ich właściwości psychoaktywne. 

Czym jest waporyzacja?

Waporyzacja to przyjmowanie ziół w postaci pary, która powstaje w wyniku podgrzania ich do odpowiedniej temperatury. Para ta jest niemal całkowicie wolna od wszelkich substancji niepożądanych takich jak: toksyny czy wolne rodniki. Z waporyzacji korzystają zarówno osoby wykorzystujące właściwości medyczne ziół jak i rekreacyjne. W przeciwieństwie do palenia, waporyzacja nie wytwarza szkodliwego dymu, nie podrażnia naszych dróg oddechowych, zwiększa przyswajalność substancji aktywnych oraz uniemożliwia przedostanie się substancjom toksycznym do naszego organizmu. Jest najzdrowszą oraz najbezpieczniejszą metodą inhalacj, dlatego coraz więcej osób rezygnuje z palenia na rzecz waporyzacji – swojej zdrowszej oraz tańszej alternatywy.

Decydując się na przyjmowanie zioła pod postacią pary, a nie dymu, dbamy bowiem nie tylko o nasze zdrowie, ale również o zasoby swojego portfela, ponieważ waporyzacja pozwala nam na uzyskanie lepszych efektów z mniejszych ilości suszu. Co więcej, zapach jaki wytwarza się podczas waporyzacji jest bardzo delikatny, niemal niewyczuwalny w promieniu większym niż metr. W zamkniętym pomieszczeniu utrzymuje się zaledwie parę minut – w przeciwieństwie do zapachu powstałego podczas spalania ziół. Pytanie jednak, jaki waporyzator wybrać? Rynek waporyzatorów cały czas się powiększa i producenci rozszerzają swoją ofertę. Możemy wybierać pomiędzy waporyzatorami stacjonarnymi bądź przenośnymi; zasilanymi prądem bądź butanem; działającymi w systemie sesyjnym bądź on-demand – do wyboru, do koloru.

Waporyzatory stacjonarne VS waporyzatory przenośne

Na rynku mamy szeroki wybór waporyzatorów stacjonarnych jak i przenośnych. Decyzja jaki wybrać oczywiście zależy od tego jak oraz gdzie zamierzamy z niego korzystać. Jeśli wyłącznie w domu to najlepszym wyborem będzie waporyzator stacjonarny potrzebujący stałego dostępu do prądu. Natomiast jeśli cenimy sobie mobilność oraz możliwość korzystania z urządzenia niemal w każdym miejscu na ziemi – najlepszym rozwiązaniem będzie waporyzator przenośny. Zarówno waporyzatory przenośne jak i stacjonarne posiadają mnóstwo zalet i wad.

Waporyzatory stacjonarne:

 • duża moc +
 • wydajność +
 • lepsza jakość pary +
 • brak konieczności ładowania +
 • możliwość korzystania kilku osób +
 • wiele sposobów użytkowania +
 • brak mobilności –

Waporyzatory przenośne:

 • mobilność +
 • mały rozmiar +
 • dyskrecja +
 • konieczność ładowania –
 • przeznaczony dla jednej osoby –

Na co zwrócić uwagę wybierając waporyzator?

 • Zakres oraz regulacja temperatury – każde z ziół posiada odpowiednią dla siebie temperaturę, podczas której ich substancje aktywne oraz olejki eteryczne zaczynają wrzeć i parować. Dla większości ziół odpowiednia temperatura mieści się w przedziale 100°-200° stopni Celsjusza. Zatem jeśli zamierzamy korzystać z ziół, których substancje aktywne wydzielają się przy temperaturze 130°, waporyzator o mocy 180° nie będzie dobrym pomysłem. Wówczas należy sięgnąć po urządzenie, które będzie oferowało szerszy zakres. Poza tym ważna jest również możliwość jej regulacji. Na rynku znajdziemy waporyzatory, które pozwalają ustawić temperaturę co do jednego stopnia.
 • Czas nagrzewania – waporyzatory przenośne  nagrzewają się bardzo szybko, w przeciągu od 20 do 30 sekund. Blado przy nich wypadają waporyzatory stacjonarne. Długość ich nagrzewania jest znacznie dłuższa i wynosi około 10 minut.
 • Pojemność komory – chociaż większość waporyzatorów stacjonarnych jest całkiem spora, to rozmiary ich komór grzewczych są różne. Zdarza się, że mogą być nawet za duże. Oczywiście istnieją sposoby pozwalające na umieszczenie mniejszej ilości ziół w większej komorze, to jednak nie dotyczy to wszystkich modeli. Dlatego przed zakupem warto dowiedzieć się jaką pojemność ma dany waporyzator oraz czy posiada on możliwość wykorzystania mniejszej ilości substancji w większej komorze bez utraty jakości pary.
 • Metoda inhalacji – w zależności od tego czy wybierzemy waporyzator przenośny czy stacjonarny istnieją różne metody inhalacji. W przypadku urządzeń stacjonarnych możemy waporyzować się za pomocą balonika, wężyka bądź z bezpośrednio wbudowanego ustnika.Istnieją również modele wielofunkcyjne, które umożliwiają nam wykorzystanie różnych metod. U osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z wapowaniem doskonale sprawdzi się inhalacja przy pomocy balona. Ci, którym zależy na aspekcie ekonomicznym powinni rozważyć wykorzystanie wężyka – pozwala on na krótsze inhalacje oraz mniejsze zużycie ziół. Jeśli zdecydujemy się ma waporyzator przenośny, to będziemy musieli wybrać pomiędzy systemem sesyjnym bądź on-demand. Jeśli należysz do osób lubiących długie inhalacje idealny dla Ciebie będzie waporyzator sesyjny. Ten model wymaga wykorzystania jednorazowo całego zioła znajdującego się w komorze. Korzystanie z niego przypomina palenie fajki. Niestety, stałe podgrzewanie zioła, nawet podczas przerw w zaciąganiu się – czyni go systemem mniej wydajnym w porównaniu do on-demand, w którym zioło podgrzewane jest tylko w momencie zaciągania się.
 • Automatyczne wyłączanie – (ważne dla zapominalskich oraz roztargnionych) większość mobilnych waporyzatorów na jednym ładowaniu działa tylko około godziny. Dlatego jeśli nie chcemy być zaskoczeni nagłą niedyspozycją urządzenia, warto zaopatrzyć się w sprzęt posiadający funkcję automatycznego wyłączania.

Waporyzatory na rynku

Pomimo tego, że metoda przyjmowania właściwości ziół w postaci pary jest znana od dawien dawna, to w Polsce waporyzacja dopiero raczkuje. Natomiast na rynku światowym odnajduje się już znakomicie. Jej rosnąca popularność sprawia, że producenci prześcigają się między sobą, oferując coraz to lepsze oraz bardziej udoskonalone waporyzatory. Z jednej strony to dobrze, ponieważ dzięki temu nie jesteśmy skazani na jedną markę, ani na jeden model. Natomiast z drugiej strony mając na względzie ich bogatą ofertę, decyzja dotycząca wyboru odpowiedniego urządzenia może nas przyprawić o ból głowy.

Jaki wybrać: stacjonarny czy przenośny; elektryczny czy elektroniczny; sesyjny czy on-demand? Do tego dochodzi jeszcze cena – czyli jeden z najważniejszych czynników, jakimi kierujemy się podczas zakupu. Jak wiadomo każdy z nas ma nieco inną zasobność portfela. Jedni mogą pozwolić sobie na kupno droższego sprzętu, a inni już nie. Na szczęście, na rynku znajdziemy modele w szerokich przedziałach cenowych, od 300 zł zaczynając, a na 2499 kończąc.

Waporyzatory do 500 zł

Fenix mini

Fenix mini Vaporizer
Fenix mini Vaporizer

Jeden z najmniejszych waporyzatorów przenośnych na rynku. Można go kupić już za 300 zł. Co ważne: ogrzewa susz hybrydowo (z przewagą konwekcji); produkuje świetnej jakości, gęstą, odpowiednio schłodzoną oraz bogatą w substancje aktywne parę; błyskawicznie się nagrzewa oraz umożliwia dokładną regulację temperatury co do 1 °C w zakresie od 160 do 221 °C. Dodatkowo niewielki rozmiar komory (0,15 g) czyni go urządzeniem niezwykle oszczędnym. Jest on jednym z najlepszych waporyzatorów w przedziale cenowym do 500 zł (zobacz w sklepie).

Typ: Przenośny

Tryb pracy: on-demand/sesyjny

Zasilanie:Bateria

Zakres regulacji temperatury: 160-221 °C

Pojemność komory: 0,1 – 0,15 g

Sapphire by Storm

sapphire by storm
Sapphire by Storm

 

Przenośny waporyzator w bardzo dobrej cenie – 309 zł. Produkuje smaczną, czystą, oraz odpowiednio schłodzoną parę. Do wyboru daje nam 5 ustawień temperatury: 180°, 190°, 200°, 210° oraz 220°. Jego komora (wykonana z ceramiki) mieści około 0,25 g zmielonego suszu. Co ważne, czas nagrzewania jest bardzo krótki – poniżej 30 sekund. Z jego obsługą bez problemu powinni poradzić sobie nawet początkujący użytkownicy (zobacz w sklepie).

Typ: Przenośny

Tryb pracy: Sesyjny

Zasilanie: Bateria

Zakres regulacji temperatury: 180-220°

Pojemność komory: 0,25 g

VapCam M 2019

 

VapCam M 2019
VapCam M 2019

Waporyzator przenośny on-demand firmy DynaVap. Możemy go kupić już za 319 zł. Jego cechą charakterystyczną jest oszczędność (do inhalacji wykorzystuje maksymalnie 0,1 g zioła), niezawodność (brak baterii – ogrzewany jest za pomocą zapalniczki żarowej) oraz dyskrecja (jest bardzo mały, swoim wyglądem przypomina papierosa). Jedynym minusem jest brak akcesoriów takich jak: zapasowe sitka czy uszczelki (zobacz w sklepie).

Typ: Przenośny

Tryb pracy: on-demand

Zasilanie: zapalniczka żarowa

X-MAX Starry 3.0

X-MAX Starry 3.0
X-MAX Starry 3.0

Waporyzator przenośny firmy X-MAX. Przez specjalistów uważany za jeden z najlepszych urządzeń w tym przedziale cenowym. Kosztuje około 430 zł. Jest idealny dla osób rozpoczynających swoją przygodę z wapowaniem. Jego obsługa nawet początkującym nie powinna sprawiać problemu. Co ważne: nagrzewa się w 30 sekund, umożliwia dokładną regulację temperatury oraz posiada wymienną baterię. Poza tym jest urządzeniem bardzo małym. Jego wymiary pozwalają na ukrycie go w dłoni (zobacz w sklepie).

Typ: Przenośny

Tryb pracy: Sesyjny

Zasilanie: Bateria

Zakres regulacji temperatury: 100-240°

Pojemność komory: 0,2 g

Powyżej 500 zł

Flowermate V5 Nano

Flowermate V5 Nano
Flowermate V5 Nano

Flowermate V5 Nano Vaporizer to uznany waporyzator firmy Flowermate. Należy do popularnej serrii V5. Od pozostałych modeli różni go wygląd, wymienna bateria, szybkie nagrzewanie oraz komora wykonana z ceramiki. Temperatura w nim może być swobodnie regulowana w przedziale 40-230° Celsjusza. Urządzenie działa w systemie sesyjnym. Co ważne: produkuje świetnej jakości parę – smaczną, gładką oraz pełną substancji aktywnych zawartych w ziołach. Waporyzator w sklepie internetowym VapeFully możemy kupić już za 539 zł (zobacz w sklepie).

Typ: Przenośny

Zasilanie: Bateria

Zakres regulacji temperatury: 40-230°

Pojemność komory: 0,2 g

Arizer Extreme Q 6.0

Arizer Extreme Q 6.0
Arizer Extreme Q 6.0

Extreme Q 6.0 to waporyzator stacjonarny uznanej kanadyjskiej firmy Arizer. Charakteryzuje się wydajnością, bardzo dobrą parą oraz niską ceną w stosunku do jakości jaką prezentuje – 749 zł. Co ważne, daje możliwość inhalacji za pomocą wężyka oraz balona. Wyposażony jest również w dodatkowe akcesoria takie jak: pilot oraz nakładka do aromaterapii (zobacz w sklepie).

Typ: Stacjonarny

Metoda inhalacji: Wężyk/balon

Zakres regulacji temperatury: 40-270°

Pojemność komory: 0,4 – 0.7 g

Czas nagrzewania: powyżej 2 minut

Pax 3 Vaporizer

Pax 3 Vaporizer
Pax 3 Vaporizer

Pax 3 Vaporizer to waporyzator przenośny. Najnowszy model serii Pax firmy Pax Labs. Jeden z najlepiej sprzedających się w USA oraz w Europie. Podobnie jak starsze wersje charakteryzuje go: nowoczesny design, świetna jakość pary, wydajność oraz dyskrecja. Wzbogacony został o szybsze nagrzewanie, powiadomienia wibracyjne, możliwość waporyzacji koncentratów oraz o pełną kontrolę nad parametrami inhalacji za pomocą aplikacji mobilnej. Można go kupić w wersji podstawowej za 849 bądź rozszerzonej za 1099 zł (zobacz w sklepie).

Typ: Przenośny

Metoda inhalacji: Sesyjny

Zakres regulacji temperatury: 182-215°

Zasilanie: Bateria

DaVinci IQ

DaVinci IQ
DaVinci IQ

DaVinci IQ to waporyzator przenośny firmy DaVinci. Mówi się o nim, że jest konkurentem Pax-a 3. Podobnie jak on jest niezwykle mały, prosty w obsłudze oraz dyskretny. Co ważne: produkuje świetnej jakości gęstą parę; nagrzewa się bardzo szybko – poniżej 30 sekund; oferuje 3 tryby pracy; współpracuje z aplikacją mobilną oraz posiada wymienną baterię. Kupić go możemy już za 969 zł (zobacz w sklepie).

Typ: Przenośny

Tryb pracy: Sesyjny

Zasilanie: Bateria

Zakres regulacji temperatury: 120-221 °C

Pojemność komory: 0,4 g

Ghost MV1

Ghost MV1
Ghost MV1

Jeden z najlepszych waporyzatorów przenośnych. Działa w sytemie on-demand. Produkuje świetnej jakości, bardzo dobrze schłodzoną parę. Posiada wymienną baterię pozwalająca na 75 wdechów podczas jednego ładowania. Niestety, wadą jest tutaj długi czas ładowania – około 8 godzin oraz dość skomplikowana obsługa (nie poleca się go początkującym). Jego najmocniejszą stroną nie jest również dyskrecja. Jak na waporyzatory przenośne to ma całkiem spore rozmiary. Jego cena to 1239 zł (zobacz w sklepie).

Typ: Przenośny

Tryb pracy: On-demand

Zasilanie: Bateria

Zakres regulacji temperatury: 148-220 °C

Pojemność komory: 0,1 – 0,15 g

Volcano Classic

Volcano Classic
Volcano Classic

Volcano Classic Vaporizer to jeden z najlepszych waporyzatorów stacjonarnych na rynku (pierwszy elektroniczny) firmy Storz & Bickel. Umożliwia inhalację za pomocą balonów. Produkuje czystą oraz naturalną w smaku parę. Jest bardzo prosty w obsłudze. W sam raz dla osób rozpoczynających swoją przygodę z wapowaniem. Idealnie nadaje się na imprezy oraz spotkania w większym gronie. Kosz jego zakupu to 1389 zł (zobacz w sklepie).

Typ: Stacjonarny

Metoda inhalacji: Balon

Zasilanie: Stałe podłączenie

Pojemność komory: 0,4 g

Volcano Hybrid

Volcano Hybrid
Volcano Hybrid

Waporyzator stacjonarny Volcano Hybrid firmy Storz & Bickel umożliwia inhalację za pomocą balonu oraz węża. Co ważne: zapewnia wysoką jakość oraz wydajność; błyskawicznie się nagrzewa; jest sterowany za pomocą aplikacji mobilnej. Mówi się o nim, że produkuje najlepszej jakości parę spośród wszystkich waporyzatorów na rynku. Zapewne dlatego jest on jednym z najdroższych waporyzatorów – kosztuje 2499 zł (zobacz w sklepie).

Typ: Stacjonarny

Metoda inhalacji: Balon/wąż

Zasilanie: Stałe podłączenie

Czas nagrzewania: 1-2 minuty

2 komentarze
 1. […] wyboru mamy waporyzatory stacjonarne oraz przenośne. Zaletą pierwszych jest niewątpliwie duża moc, a poza tym […]

 2. marcus 4 lata ago
  Odpowiedz

  Świetne zestawienie i brakuje w nim tylko waporyzatora
  FyHit Relax, który w mojej opinii sprawdza się znacznie lepiej niż Saphire. Jest również znacznie tańszy i generuje większą ilość pary.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły