News

Stolica Australii legalizuje marihuanę

australia legalizacja

Australijska stolica Canberra zapisała się w historii stając się pierwszym miastem w kraju, które zalegalizuje marihuanę. Przepisy, które przyjęły władze Canberry zakładają, że osoby w wieku co najmniej 18 lat będą mogły posiadać i uprawiać marihuanę. Nowe przepisy wejdą w życie od 31 stycznia 2020 roku. Krajowe prawo Australii wciąż traktuje marihuanę jako substancję zakazaną, co może prowadzić do scenariusza znanego ze Stanów Zjednoczonych, gdzie coraz większa liczba miast i stanów legalizuje marihuanę, mimo że prawo federalne jest w tej kwestii zupełnie inne.

Historyczne głosowanie w Australijskim Terytorium Stołecznym sprawiło, że stolica została pierwszym australijskim miastem, w którym rekreacyjna marihuana będzie legalna. Obszar ten ma nieco ponad 420 000 mieszkańców, z których większość żyje w Canberze. Krytycy nowych przepisów wyrażają zaniepokojenie statusem prawnym marihuany na poziomie krajowym. Prokurator Generalny ATS Gordon Ramsey stwierdził, że uprawa i konsumpcja marihuany może być ryzykowną propozycją. Jego zdaniem przepisy te starają się zapewnić ochronę dorosłym, którzy posiadają niewielkie ilości narkotyku na terenie ATS, ale sądzeni są na podstawie prawa krajowego. Prokurator przyznał też, że nie zapobiegnie to aresztowaniu i postawieniu oskarżeń takiej osobie.

Przywódca Partii Pracy w ATS Michael Pettersson mówi jednak, że byłby zaskoczony, gdyby jakiś prokurator stawiał zarzuty osobie używającej marihuanę na tym terytorium. Jego zdaniem w takiej sytuacji nie dojdzie do naruszenia prawa ATS, dlatego nie będzie powodu do zatrzymania takiej osoby. Pettersson wątpi też, by rząd krajowy starał się z tym walczyć. Nowe prawo zawiera jedna pewne restrykcje. Posiadacze marihuany nie mogą konsumować jej publicznie, muszą też przechowywać ją poza zasięgiem dzieci. Prawo nie dopuszcza też komercjalizacji i zezwala jedynie na posiadanie marihuany na własny użytek. Medyczna marihuana została zalegalizowana w Australii w roku 2016. W sąsiedniej Nowej Zelandii mieszkańcy w przyszłym roku będą głosowali w referendum na temat legalizacji marihuany rekreacyjnej.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły