News

Używanie marihuany wiąże się z większym ryzykiem zawału serca – wskazują badania

Naukowcy

Marihuana posiada szereg pozytywnych właściwości zdrowotnych, co dostrzegło w ostatnim czasy wielu badaczy na świecie. Niestety konopie indyjskie podobnie jak wiele innych substancji leczniczych – ma też swoje ciemne strony. Według ostatnich badań naukowców z USA, palenie marihuany częściej niż raz w miesiącu może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i zawału serca w średnim wieku.

Do takich wniosków doszli naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu Stanford, którzy poddali analizie 500 tys. danych medycznych pochodzących z brytyjskiego Biobanku. Dane dotyczyły osób mieszczących się w przedziale wiekowym 40-69 lat.

35 tys. osób poddanych analizie przyznało się wcześniej do stosowania marihuany, a z kolei 11 tysięcy z nich stosowało marihuanę częściej niż raz w miesiącu. Oprócz palenia konopi innymi czynnikami, jakimi wzięto pod uwagę w badaniu była płeć oraz waga badanych.

Z przeanalizowanych danych wynikało, że konsumenci marihuany sięgający po konopie indyjskie częściej niż raz w miesiącu byli znaczniej bardziej narażeni na zawał serca w porównaniu z osobami nieużywającymi konopi indyjskich.

Ponadto osoby często zażywające marihuanę były bardziej narażone na pierwszy atak serca przed 50 rokiem życia, co uchodzi w medycynie za przedwczesny zawał serca.

Naukowcy za ten stan rzeczy obarczają psychoaktywny składnik THC zawarty w marihuanie, który wiąże się z receptorem kannabinoidowym typu 1 (CB1). THC ma powodować stan zapalny w komórkach śródbłonka wyścielających wnętrze naczyń krwionośnych. Składnik ten ma być odpowiedzialny również za rozwijanie się miażdzycy – co potwierdziły badania na myszach laboratoryjnych.

Istnieje rosnąca świadomość opinii publicznej, że marihuana jest nieszkodliwa, a nawet użyteczna. Oczywiście marihuana ma ważne zastosowania medyczne, ale konsumenci rekreacyjni powinni starannie rozważyć jej nadmierne stosowanie – zauważył kierownik badań, Joseph Wu

Jest jednak pewna nadzieja, dla palaczy ganji, którzy chcieliby zachować zdrowe serce. Naukowcy ze Stanford zaobserwowali bowiem, że cząstka genisteiny, która naturalnie występuje w roślinach bobowatych i strączkowych, może blokować negatywne działanie THC na serce, nie hamując przy tym psychoaktywnego działania substancji na mózg.

Naukowcy zwracają jednak uwagę, że w tym wypadku potrzeba większej ilości badań, w tym badań klinicznych, aby potwierdzić te przypuszczenia.

Na podstawie https://med.stanford.edu/news/all-news/2022/04/marijuana-heart-disease.html

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły