News

Trybunał Praw Człowieka: Nie można karać za publikację wywiadu o marihuanie

Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu

Strasburski Trybunał Praw Człowieka w sprawie jednej z telewizji słowackich orzekł, że nie można wymierzyć kary za wyemitowanie wywiadu, w którym mówiono o marihuanie, ponieważ godzi to w wolność wyrażania opinii i prawa do rozpowszechniania informacji.

Skargę do Trybunału wniósł koncern medialny Ringier Axel Springer Słowacja. Skarżący nadawca został wcześniej ukarany przez słowacki odpowiednik KRRiT za to, że wyemitował wywiad ze znanym celebrytą, który podczas rozmowy mówił o marihuanie jako o magicznym ziele, znacznie lepszym od alkoholu.

Instytucja nadzorująca treści medialne w Słowacji odczytała ten wywiad jako wypowiedź promującą narkotyki” i nałożyła na koncern Axel Springer Słowacja karę pieniężną. Słowacki nadawca nie godząc się na wymierzoną karę, zwrócił się w tej sprawie do sądu.

Na nieszczęście dla koncernu AS, Sąd Najwyższy Słowacji utrzymał karę, tłumacząc, że nadawca musi ponosić odpowiedzialność za sposób przekazywania informacji i jej treści, które nie mogą naruszać konstytucyjnych i prawnych ram ochrony społeczeństwa.

Wobec niekorzystnych dla siebie wyroków w Słowacji koncern medialny postanowił sprawę przedstawić na forum europejskim i odwołał się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Strasburski trybunał orzekł, że nadawcy telewizyjnemu nie można wymierzyć kary za wyemitowanie wywiadu chwalącego marihuanę, ponieważ łamałoby to art. 10 Konwencji o prawach człowieka, który jasno stanowi o wolności wypowiedzi.

Europejski organ swoją decyzję argumentował tym, że prowadzący dziennikarz nie działał z zamiarem pochwały używania marihuany lub zachęcania do jej użytkowania, a jedynie prowadził wywiad, dlatego też nie mógł być on odpowiedzialny za promowanie narkotyków.

Trybunał podkreślił, że sporna wypowiedź nie była wypowiedzią, którą można przypisać skarżącej spółce, lecz jedynie cytatem z wywiadu z osobą powszechnie znaną na Słowacji.

Źródło: prawo.pl

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły