News

Kobiety potrzebują mniej THC od mężczyzn, aby uzyskać podobone efekty

Kobieta z jointem

Grupa naukowców z Kanady zbadała, że kobiety używające konopi potrzebują mniej THC, aby uzyskać taki sam efekt po konsumpcji marihuany jak mężczyźni. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym Psychopharmacology.

W badaniach wzięło udział 91 palaczy marihuany, którzy mieli od 19 do 25 lat i spożywali konopie od jednego do czterech razy w tygodniu. Osoby poddane badaniu paliły jednego jointa, w którym znajdował się susz konopny o stężeniu 12,5% THC lub placebo.

U uczestników badania kontrolowano stężenie THC we krwi, parametry życiowe, a także wykonano subiektywne skale efektów i testy poznawcze. Naukowcy w trakcie badania zaobserwowali, że pomimo tego, że kobiety paliły tak samo długo, jak mężczyźni, to jednak paliły od nich mniej. Co ciekawe, badacze nie zaobserwowali różnic między mężczyznami a kobietami w zakresie subiektywnego efektu używki, nastroju, a nawet efektów poznawczych, nawet jeśli stężenie THC we krwi u kobiet było mniejsze.

Odkryliśmy, że kobiety palą mniej konopi indyjskich, mają niższe stężenie THC we krwi, ale doświadczają takich samych efektów jak mężczyźni. Sądzę więc, że kobiety mogą potrzebować mniejszej dawki THC, aby osiągnąć taki sam efekt jak mężczyźni – powiedział Justin Matheson, Doktor z Uniwersytetu w Toronto i główny autor badania

Matheson wskazał, że być może to kobiecy hormon płciowy mógł mieć wpływ na różnicę między mężczyznami a kobietami, jeżeli chodzi o przyswajanie THC.

Na przykład istnieją dowody na to, że estrogen (kobiecy hormon płciowy) wpływa na metabolizm THC, co może tłumaczyć niektóre różnice w metabolizmie THC wśród kobiet i mężczyzn, które widzimy – wyjaśnił Matheson

Jak zauważyli, jednak badacze do ustalenia faktycznych przyczyn tych różnic konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań.

Źródło: PsyPost

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły