News

Stan Montana oficjalnie legalizuje marihuanę rekreacyjną!

Marihuana

Gubernator Montany, Greg Gianforte złożył we wtorek podpis pod ustawą legalizującą marihuanę rekreacyjną. Tym samym Montana stała się 17 stanem w USA, w którym konopie indyjskie do celów rekreacyjnych są legalne. Licencjonowana sprzedaż marihuany ma wystartować od początku przyszłego roku.

Projekt legalizujący marihuanę podpisany przez gubernatora Gianforte nosi nazwę House Bill 701 i w zasadzie jest wdrożeniem założeń, za którym zagłosowali obywatele Montany podczas zeszłorocznego referendum.

Według zapisów ustawy, marihuana w stanie będzie dozwolona dla osób, które ukończyły 21 rok życia. Ustalono również stawkę podatkową na konopie indyjskie, która ma domyślnie wynosić 20% od sprzedaży (poszczególne hrabstwa mogą zwiększyć podatek o dodatkowe 3%).

Start oficjalnej, licencjonowanej sprzedaży marihuany w Montanie przewidziany jest na 1 stycznia 2022 roku.

Zgodnie z zapisami ustawy HB 701 zdecydowano się również przesunąć działania i regulacje dotyczące programu konopi z Departamentu Zdrowia Publicznego i Usług Społecznych do Departamentu Dochodów.

Cześć dochodów pochodzących z programu marihuany dla dorosłych w Montanie ma zostać przeznaczona na program leczenia uzależnień o nazwie HEART (Healing and Ending Addiction through Recovery and Treatment) Fund.

Gubernator Gianforte powiedział w oficjalnym oświadczeniu, że on i inni ustawodawcy stanowi skupili się na realizacji woli wyborców Montany w sposób bezpieczny, odpowiedzialny i odpowiednio uregulowany.

Ustawa legalizująca marihuanę w Montanie dotknęła również kwestii licencji na sprzedaż marihuany.

Według nowego prawa lokalni przedsiębiorcy przez pierwsze 18 miesięcy działalności będą mogli liczyć na różnego rodzaju ulgi.

Ponadto po upływie pierwszych 18 miesięcy od ustanowienia sprzedaży marihuany, każda nowa licencja na sprzedaż będzie wydawana przedsiębiorcy, który przynajmniej przez rok będzie zameldowany w Montanie.

Władze stanu zdecydowały również, że pierwsze licencje na sprzedaż marihuany trafią w ręce ośmiu rdzennych plemion stanu.

Istotnym aspektem wprowadzonej ustawy jest fakt, że choć na papierze marihuana rekreacyjna będzie legalna w całym stanie Montana, to w rzeczywistości, aż połowa hrabstw będzie oddzielnie decydować o legalizacji.

Wszystko dlatego, że pewna część hrabstw Montany nie zdecydowała się jeszcze przystąpić do aktu I-190 (Initiative 190), którego zatwierdzenie jest konieczne do przyjęcia ustawy legalizacyjnej HB 701.

Źródła: Leafly, HighTimes

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły