News

Mieszkańcy stanu Montana w listopadzie zagłosują nad legalizacją marihuany

Montana

Dwa projekty ustawy, które zakładają legalizację marihuany rekreacyjnej w stanie Montana w USA, trafią pod głosowanie referendalne w listopadzie tego roku. Montana to już szósty stan w USA, który zdecyduje o przyszłości legalnej konopi tej jesieni.

W czwartek, Biuro Sekretarza Stanu Montana Corey’a Stapleton‚a ujawniło, że obie inicjatywy legalizacyjne, czyli inicjatywa 190 i inicjatywa konstytucyjna 118 zebrały wystarczająco dużo zweryfikowanych podpisów, aby trafić pod głosowanie w listopadzie tego roku.

Inicjatywa 190 zakłada legalizacje marihuany rekreacyjnej, w tym jej sprzedaż przez licencjonowane sklepy. Ponadto projekt ten zakłada również nałożenie 20% podatku na produkty z marihuaną, a dodatkowo zezwala na domową uprawę konopi indyjskich, do czterech doniczek na gospodarstwo domowe.

Środki uzyskane z podatków miałyby trafić na programy ochrony ziemi, wody i dzikiej przyrody, usługi weteranów, leczenie uzależnień, długoterminową opiekę zdrowotną i samorządy lokalne. Zwolennicy tego środka oszacowali, że do 2025 r. przyniesie on 48 milinów dolarów wpływów podatkowych.

Z kolei inicjatywa konstytucyjna 118, jak sama nazwa wskazuje, zmieniałaby konstytucję stanu, ustalając wiek uprawniający do zakupu konopi indyjskich na 21 lat.

Obie inicjatywy zainicjonowane zostały przez ruch New Approach Montana. Jak informują przedstawiciele tego stowarzyszenia stworzenie projektów ustawy i zbieranie podpisów wymagało wyłożenia znacznych środków finansowych, w okolicach nawet 2 milionów dolarów.

Pepper Petersen, rzecznik kampanii prowadzonej przez New Approach Montana podkreślił, że stowarzyszenie od dawna wiedziało, że większość mieszkańców Montany popiera legalizację marihuany, dlatego właśnie stowarzyszenie zdecydowało się na podjęcie odpowiednich działań w tym kierunku.

Nasze badania zawsze pokazywały, że większość Montańczyków popiera legalizację, a teraz wyborcy będą mieli okazję do wprowadzenia tej polityki, która stworzy miejsca pracy i wygeneruje nowe dochody dla naszego państwa – zauważył Petersen

Tym sposobem Montana stała się szóstym stanem, po: Arizonie, New Jersey, Południowej Dakocie, Nebrasce i Missisipi, który w listopadzie podczas głosowania będzie miał szansę zalegalizować marihuanę.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły