News

Sondaż CBOS: Większość Polaków za dekryminalizacją marihuany

Konopie

Najnowszy sondaż Centrum Badań Opinii Społecznej na zlecenie stowarzyszenia Wolne Konopie wskazuje, że zdecydowana większość Polaków jest przeciw karaniu więzieniem za posiadanie marihuany. To kolejne badanie sondażowe, które wskazuje, że Polacy w większości nie chcą karania za posiadanie konopi indyjskich.

Badanie CBOS potwierdza wcześniej przeprowadzony w tym roku sondaż firmy KANTAR PUBLIC, który również został zlecony przez stowarzyszenie Wolne Konopie. W dwóch tych badaniach opinii większość mieszkańców Polski opowiedzialo się za dekryminalizacją marihuany.

W sondażu CBOS udział wzięło 1133 pełnoletnich respondentów. Badanie rozpoczęło się 28 września i trwało do 8 października. Sondaż przeprowadzono  metodą ilościową omnibusową.

W badaniu, przeciw karaniu więzieniem dla posiadaczy marihuany opowiedziało się 60,3% ankietowanych. To wzrost o ponad 5% w porównaniu z badaniem opinii firmy KANTAR opublikowanym w lipcu tego roku.

Za karą więzienia dla posiadaczy konopi indyjskich opowiedziało się ponad 27% badanych, a 11% nie miało zdania w tej kwestii.

W Badaniu CBOS-u rozpatrywano również takie aspekty jak poglądy polityczne, miejsce zamieszkania czy dochody. Co ciekawe, nawet zwolennicy rządu Mateusza Morawickiego w większości opowiedzieli się za dekryminalizacją marihuany (52%).

Choć badanie przeprowadzone przez CBOS może zadowalać aktywistów konopnych, tak wciąż do przyzwolenia społecznego na stosowanie marihuany droga daleka, ponieważ przeciw pełnej legalizacji marihuany (na zasadach podobnych do alkoholu i wyrobów tytoniowych) było, aż 61,6% badanych.

Za pełną legalizacją opowiedziało się 27,9% respondentów, podczas gdy 10,5% osób nie miało zdania na ten temat.

Miejmy nadzieję, że już w niedalekiej przyszłości powyższe badanie będzie stanowić mocny argument w rozmowach na linii społeczeństwo – rząd na temat dekryminalizacji marihuany w Polsce.

Pełny raport CBOS znajdziecie na stronie Wolnych Konopi pod tym adresem.

Źródło: WolneKonopie

1 komentarz
  1. […] się karaniu za posiadanie konopi indyjskich na własny użytek. Podobny wynik przedstawia badanie CBOS z tego samego […]

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły