News

Nowy projekt legalizacji marihuany na szczeblu federalnym w USA

flaga USA z konopiami

Przewodniczący większości senackiej Stanów Zjednoczonych przedstawił w parlamencie nowy projekt ustawy, który ma zalegalizować marihuanę na szczeblu federalnym. Zaprezentowany w Senacie The Cannabis Administration and Opportunity Act to kolejne próba zmiany prawa ws. konopi indyjskich przez amerykańskich deputowanych.

Lider Senackiej większości, Chuck Summer wraz z innymi parlamentarzystami 14 lipca ujawnił szczegóły wyczekiwanego projektu o nazwie The Cannabis Administration and Opportunity Act, który ma za zadanie uregulować rynek konopi indyjskich w USA na szczeblu federalnym.

Gdyby proponowana przez senatorów ustawa weszła w życie, to konopie indyjskie znalazłyby się w niższej kategorii substancji kontrolowanych, co automatycznie oznaczałoby dekryminalizację marihuany we wszystkich stanach.

Projekt ustawy przewiduje również kasacje wyroków za przestępstwa związane z marihuaną, a także utrzymanie dużej autonomii stanowej w kształtowaniu prawa konopnego.

Federalny projekt ustanawia również podatek krajowy od sprzedaży marihuany, który miałby trafić do społeczności, które przez ostatnie dekady najbardziej ucierpiały w tzw. Wojnie z Narkotykami.

W związku z proponowaną zmianą klasyfikacji konopi indyjskich zmianie uległby również organ kontrolny. Pieczę nad rynkiem marihuany miałaby przejąć Agencja Kontroli Żywności i Leków (FDA), z kolei za egzekwowanie prawa podatkowego odpowiedzialne byłoby Biuro Podatku i Handlu Alkoholem i Tytoniem, jak również Biuro ds. Alkoholu, Tytoniu i Broni Palnej.

Część projektu skupiona na podatkach mówi o 10% procentowym podatku od sprzedaży marihuany, który rósłby rocznie o 5%, osiągając poziom maksymalnie 25%.

Senatorzy przewidzieli również ulgi podatkowe dla małych biznesów konopnych, których roczny przychód nie przekracza 20 milionów dolarów.

Przedstawiony projekt ustawy przez senatora Summera i jego współpracowników będzie teraz przedmiotem debaty w parlamencie, a następnie trafi pod głosowanie.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły