News

Sejm przegłosował projekt konopny posła Sachajki. Będą polskie uprawy medycznej marihuany!

Polska konopna

Zgodnie z przewidywaniami sejm RP uchwalił ustawę konopną autorstwa Jarosława Sachajki. Projekt zakładający m.in. stworzenie polskich upraw medycznej marihuany został przegłosowany zdecydowaną większością głosów, zdobywając poparcie wszystkich partii.

Stosunkiem głosów 438:15 sejm RP przegłosował projekt ustawy autorstwa posła Jarosława Sachajki dotyczący m.in. stworzenia polskich upraw medycznej marihuany.

Druk konopny o numerze 1699, który został przegłosowany w sejmie, w głównej mierze dotyczy stworzenia kontrolowanych upraw medycznej marihuany, za które odpowiadać będzie Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. Jednostka badawcza ma być nadzorowana przez ministerstwo rolnictwa.

W ustawie nie zabrakło miejsca na wymogi infrastrukturalne, jakie powinno spełniać miejsce uprawy, jak i wymogi bezpieczeństwa, w tym sposób zabezpieczenia upraw przed kradzieżą. Kontrola działalności podmiotu zajmującego się uprawą jest przypisana wojewódzkim inspektorom farmaceutycznym.

Ponadto przegłosowany projekt zwiększa dopuszczalne maksymalne stężenie w konopiach siewnych z 0,2% THC do 0,3% THC.

Pora na to, aby surowce pochodziły z w pełni kontrolowanej uprawy w Polsce, a nie z zagranicy. Mamy zapewnienia, że Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu lub ewentualnie inna jednostka mają wiedzę, potencjał i infrastrukturę, aby taką uprawę prowadzić i pozyskiwać surowiec – mówił w sejmie poseł PiS, Krzysztof Szulowski

Posłowie spodziewają się, iż stworzenie polskich upraw medycznej marihuany pozwoli obniżyć cenę konopi w aptekach, a także ułatwi jej dostępność na naszym rynku.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zaznaczył, że choć na razie uprawami zajmie się Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu to niewykluczone, że w przyszłości więcej podmiotów badawczych będzie mogło uprawiać lecznicze konopie.

Wiceminister odniósł się również do sprawy refundacji, zaznaczając, że będzie starał się jak najszybciej przyspieszyć procedurę umożliwiającą refundację leków na bazie medycznej marihuany. Dodał również, że polskimi konopiami już teraz zainteresowanych jest kilka podmiotów.

Jestem po rozmowach z kilkoma firmami farmaceutycznymi, które znają rynek światowy i są zainteresowane kupnem tego surowca z produkcji polskiej – powiedział wiceminister zdrowia

Do sprawy odniósł się również sam autor ustawy, Jarosław Sachajko, który zaznaczył, że refundacją będą objęte leki z medycznych konopi, a nie sama substancja.

1 komentarz
  1. […] Jestem po rozmowach z kilkoma firmami farmaceutycznymi, które znają rynek światowy i są zainteresowane kupnem tego surowca z produkcji polskiej – zapewnia wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. […]

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły