News

Parlamentarny zespół ds. legalizacji marihuany proponuje dekryminalizacje

Parlamentarny zespół

Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany zakończył w środę konsultacje społeczne ws. pakietu ustaw konopnych. Z tej okazji na konferencji prasowej w sejmie przedstawiono konkretne propozycje dotyczące zmian prawnych w obszarze konopi.

Beata Maciejewska (Lewica), szefowa zespołu parlamentarnego, a także osoba zajmująca się ustawą o marihuanie rekreacyjnej zapowiedziała, że po długich konsultacjach, jej zespół zdecydował się, że złoży propozycję projektu dekryminalizującego marihuanę rekreacyjną.

Chcemy, żeby osoby dorosłe mogły korzystać z rekreacyjnego potencjału marihuany, bo uważamy, że dzisiaj, w XXI wieku, mają do tego prawo – powiedziała szefowa zespołu, Beata Maciejewska.

Wstępnie dekryminalizacja ma dotyczyć 5 gramów marihuany na własny użytek.

Uważamy, że powinno być to: pięć gramów – dekryminalizacja, czyli jeśli jedna osoba ma przy sobie pięć gramów marihuany, to jest to w pełni legalne – podkreśliła Maciejewska

W tym samym projekcie ustawy ma znaleźć się jeszcze zapis o możliwości uprawy do 4 krzaków konopi indyjskich na własny użytek na jedno gospodarstwo domowe.

Zespół oprócz marihuany rekreacyjnej w pakiecie ustaw konopnych zajmie się również marihuaną medyczną oraz konopiami siewnymi.

Wiceszefowa zespołu Paulina Matysiak (Lewica), zapowiedziała, że do 20 kwietnia prezydium złoży do sejmu propozycję, która zakłada zezwolenie na domową uprawę konopi do celów medycznych.

Taką znaczącą i główną zmianą, którą chcemy wprowadzić w naszej ustawie, jest możliwość uprawy konopi indyjskich na potrzeby marihuany medycznej – poinformowała na konferencji posłanka Matysiak

W projekcie dotyczącym medycznej marihuany przewidziano również refundację medycznej marihuany, a także edukację lekarzy na temat właściwości leczniczych konopi.

Z kolei projekt dotyczący konopi siewnych ma zaproponować zmianę dopuszczalnego stężenia THC dla konopi przemysłowych z 0,2% do 1%.

Prezydium parlamentarnego zespołu ds. legalizacji marihuany poinformowało, że pakiet ustaw konopnych, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami zostanie złożony do sejmu 20 kwietnia.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły