News

New Jersey (USA): Referendum ws. legalizacji marihuany w 2020 roku

Kartka z liściem marihuany

W poniedziałek większość parlamentu stanowego w New Jersey przegłosowała wniosek, który zakłada, że w 2020 roku mieszkańcy stanu zadecydują o tym, czy zalegalizować rekreacyjną marihuanę.

To kolejna próba legalizacji marihuany w New Jersey, po tym, jak już wielokrotnie pracę nad ustawą legalizacyjną kończyły swój żywot w parlamencie. Ostatni raz miało to miejsce w marcu, kiedy gubernator stanu Phil Murphy wyszedł z inicjatywą ustawy legalizacyjnej. Propozycja gubernatora wzbudziła jednak kontrowersje po obu stronach politycznego sporu i ostatecznie upadła w Senacie.

Po wielu latach starań w obszarze legislacji prawa na temat marihuany, tym razem większość prawodawców postanowiła oddać głos mieszkańcom. Wniosek przeszedł kolejno przez Zgromadzenie Stanowe stosunkiem głosów 49-24 i Senat, w którym 24 ustawodawców było za, a 16 przeciw.

Nadszedł czas, aby położyć kres zakazowi używania marihuany przez osoby dorosłe – powiedział przewodniczący Zgromadzenia Stanowego Craig Coughlin

Dzięki sukcesowi wniosku, w przyszłorocznym referendum na karcie do głosowania pojawi się pytanie, czy Pan/Pani popiera legalizacje marihuany dla osób, które ukończyły 21 rok życia.

W razie powodzenia referendum przewidziano już wstępny podatek stanowy na produkty z konopi indyjskich w wysokości 6,625%.

W przypadku pozytywnego wyniku referendum, New Jersey stałby się 11 stanem w USA, w którym marihuana jest legalna. Co ciekawe, dotychczasowo w każdym z 10 stanów, w których konopie są legalne, prawo w tej kwestii zmieniane było na podstawie referendum.

Ostatnie badania ankietowe z lutego 2019 roku pokazują, że aż 62% mieszkańców New Jersey opowiada się za legalizacja marihuany, co w zasadzie pokrywa się z wynikami krajowymi.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły