News

Naukowcy: Skłonność do marihuany jest dziedziczna

Kobieta w ciąży

Jak piszą naukowcy dla „Psychology of Addictive Behaviors” według przeprowadzonych przez nich badań wynika, że dzieci osób palących wcześniej marihuanę są narażone bardziej na sięgnięcie po konopie indyjskie od osób, których rodzice nigdy nie palili.

Naukowcy z University of Washington w Seattle poddali badaniu 360 rodzin.

Informacje na temat palenia marihuany zebrano już w latach 80′ ubiegłego wieku. Wywiady przeprowadzano również w późniejszych etapach życia wraz ze zbieraniem informacji na temat dzieci osób biorących udział w badaniu naukowym.

Według naukowców, dzieci, których rodzice palili konopie indyjskie w przeszłości, są narażone na zapalenie marihuany ok. 4,5 razy bardziej od dzieci rodziców, którzy nigdy nie palili. W badaniu uwzględniono również alkohol i jak się okazało pociechy rodziców, którzy sięgali po trawkę, sięgają także częściej po alkohol (2,75-krotnie częściej).

Naukowcy zaznaczyli też, że dzieci osób, które sięgały po marihuanę w przeszłości, średnio osiągały gorsze wyniki w nauce.

„Jak wykazały wcześniejsze badania, osoby stosujące marihuanę w wieku kilkunastu lat funkcjonują gorzej w okresie aktywnego użytkowania, a w późniejszych latach osiągają mniej zarówno w zakresie wykształcenia, jak i pod względem finansowym niż osoby, które sięgnęły po marihuanę w późniejszym wieku lub wcale” – piszą autorzy.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły