News

Naukowcy: Skłonność do marihuany jest dziedziczna

Kobieta w ciąży

Z przeprowadzonych badań opublikowanych na łamach „Psychology of Addictive Behaviors” wynika, że dzieci osób palących wcześniej marihuanę są narażone bardziej na sięgnięcie po konopie indyjskie od osób, których rodzice nie palili nigdy.

Naukowcy z University of Washington w Seattle, którzy sprawdzali dziedziczną skłonność do używek poddali badaniu 360 rodzin.

Informacje na temat palenia marihuany zebrano już w latach 80′ ubiegłego wieku. Wywiady przeprowadzano również w późniejszych etapach życia, wraz ze zbieraniem informacji na temat dzieci osób biorących udział w eksperymencie.

Dane pokazały, że dzieci rodziców, którzy palili konopie indyjskie w przeszłości, są narażone na zapalenie marihuany ok. 4,5 razy bardziej od dzieci rodziców, którzy nigdy nie palili. Jak się  również okazało pociechy rodziców, którzy sięgali po trawkę, sięgają także częściej po alkohol (2,75-krotnie częściej).

Naukowcy zauważyli również, że dzieci osób, które sięgały po marihuanę w przeszłości, średnio osiągają gorsze wyniki w nauce od dzieci par, które nigdy nie używały konopi.

Jak wykazały wcześniejsze badania, osoby stosujące marihuanę w wieku kilkunastu lat funkcjonują gorzej w okresie aktywnego użytkowania, a w późniejszych latach osiągają mniej zarówno w zakresie wykształcenia, jak i pod względem finansowym niż osoby, które sięgnęły po marihuanę w późniejszym wieku lub wcale – piszą autorzy badań

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły