News

Medyczna marihuana poprawia jakość życia przewlekle chorych

liść konopi

Według brytyjskich badaczy medyczna marihuana może zwiększyć jakość życia pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe.

W badaniu, które opublikowane w czasopiśmie naukowym Expert Review of Clinical Pharmacology, przeanalizowano 2833 przypadki osób cierpiących na różne choroby przewlekłe. Dane na temat pacjentów badacze pobrali z rejestru United Kingdom Medical Cannabis Registry.

Biorący udział w badaniu pacjenci cierpiący na różne schorzenia jak: lęk, stres pourazowy, depresję, migrenę, chorobę zapalną jelit itp. – stosowali konopie indyjskie drogą waporyzacji bądź poprzez konsumpcję ekstraktów z rośliny.

Jak donoszą naukowcy, zdecydowana większość przewlekle chorych, po zastosowaniu terapii konopnej, osiągała wyższe wyniki tzw. jakości życia związanej ze zdrowiem (health-related quality of life).

Badanie obserwacyjne sugeruje, że rozpoczęcie leczenia [chorych przewlekle – red.] produktami leczniczymi na bazie konopi (CBMP) wiąże się z poprawą ogólnej jakości życia związanej ze zdrowiem (HRQoL) – napisali w podsumowaniu badania naukowcy

Co ciekawe, konopie okazały się szczególnie skuteczne w walce z problemami sennymi oraz lękiem, czyli charakterystycznymi dolegliwościami występującymi u niemal każdego chorego przewlekle. Autorzy badania zwrócili uwagę także na fakt, iż produkty konopne były na ogół bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów.

Naukowcy, mimo to zaznaczyli, iż przy terapii konopnej zawsze należy rozważyć ryzyko wystąpienia skutków niepożądanych, szczególnie wśród kobiet i osób, które wcześniej nie miały styczności z rośliną cannabis.

Pełny raport z badań brytyjskich naukowców znajdziecie w odnośniku.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły