News

Maroko legalizuje uprawy konopi, ale tylko w wybranych regionach

Władze Maroka ogłosiły, że w trzech regionach północnych kraju dozwolona będzie uprawa medycznej marihuany i konopi przemysłowych. Uprawy te mają być ściśle kontrolowane przez władzę.

O zmianach w prawie konopnym Maroka poinformował w ubiegłym tygodniu minister spraw wewnętrznych tego kraju, Abdelouafi Laftit podczas cotygodniowego posiedzenia gabinetu rządu.

Nowe prawo konopne w Maroku opracowane zostało w związku ze wdrażaniem ustawy przyjętej w maju 2021 roku przez tamtejszy parlament.

Ustawa ta zakłada stworzenie systemu licencjonowanych upraw konopi, a także stworzenie nowych zapisów związanych z uprawą, produkcją, przetwarzaniem, transportem, wprowadzaniem do obrotu, eksportem i importem konopi i ich produktów ubocznych.

Przyjęte w dekrecie zapisy zezwalają na uprawę, eksport i sprzedaż konopi do celów przemysłowych i medycznych, ale wciąż zakazują konsumpcji marihuany rekreacyjnej.

Co ciekawe, nowe prawo początkowo będzie obowiązywać jedynie w trzech regionach Maroka, które znajdują się na północy kraju. Są to regiony Al Hoceima, Chefchaouen i Taounate.

Regiony te zostały wybrane nie przez przypadek, albowiem to właśnie w nich znajduje się obecnie największe stężenie nielegalnych upraw.

W wydanym dekrecie ustalono wymogi dotyczące pozwoleń na uprawę konopi. Ci, którzy zdecydują się na uprawę konopi najpierw będą musieli uzyskać licencję państwową, a następnie będą zobowiązani do comiesięcznego raportowania na temat napływów i wypływów oraz zapasów materiału siewnego, roślin i produktów.

Przyszli hodowcy konopi w Maroku będą musieli również przynajmniej raz do roku przesłać do odpowiedniego organu szczegółowe sprawozdanie z inwentaryzacji.

Warto zauważyć, że według raportu Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości z 2019 roku, Maroko to największy producent nielegalnych konopi indyjskich na świecie.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły