News

Cypr zalegalizował medyczną marihuanę

Flaga Cypru

Podążając za innymi europejskimi krajami, cypryjska Izba Reprezentantów w lutym przegłosowała legalizację marihuany. Decyzja ta uruchomi nowy sektor tamtejszej gospodarki, przy okazji zaspokajając liczne apele płynące również ze środowiska medycznego.

Nowelizacja ustawy o środkach odurzających i substancjach psychotropowych umożliwi uprawę, import, posiadanie i używanie medycznej marihuany. Pozwala to na przyjęcie specjalnych przepisów dotyczących importu nasion i roślin konopi indyjskich na Cypr. Umożliwi to także wprowadzenie opłat licencyjnych i nałożenie kar administracyjnych w przypadku naruszenia przepisów.

Uprawa

Za możliwością uprawy zagłosowało 34 członków parlamentu, natomiast przeciw – 18. Nowelizacja zezwala również na import i eksport marihuany medycznej, a także na jej wykorzystanie do badań medycznych oraz do przygotowania leków galenowych (roślinnych).

Początkowo licencje uzyska jedynie trzech producentów przynajmniej przez pierwszych 15 lat. Ma to na celu przyciągnięcie firm, które są stabilne finansowo oraz mają doświadczenie w uprawie i produkcji medycznej marihuany. Ograniczona liczba licencji ma stanowić zachętę dla firm, które zdecydują się zainwestować na Cyprze. Ma także ułatwiać kontrole w celu zagwarantowania, że ​​marihuana nie trafi na nielegalny rynek lub zostanie wykorzystana nielegalnie.

Kto będzie mógł korzystać?

Medyczna marihuana będzie podawana na receptę pacjentom cierpiącym na chroniczny i uporczywy ból. Wspomoże chorych na raka, HIV, a także osoby posiadające problemy z poruszaniem się, reumatyzmem, problemami z nerkami i jaskrą. Lek będzie również dostępny dla osób cierpiących na zespół Tourette’a lub chorobę Crohna.

W lutym Parlament Europejski zatwierdził projekt ustawy zachęcającej kraje Unii Europejskiej do zwiększenia dostępu do marihuany medycznej, a także do przeprowadzania pełniejszych badań nad jej potencjałem.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły