News

Legalizacja marihuany zmniejsza jej konsumpcję wśród nastolatków o 10%

Nastolatek palący marihuanę

Nowe badania sugerują, że legalizacja marihuany rekreacyjnej sprawia, że nastolatkowie sięgają po nią rzadziej. Naukowcy, aby tego dowieść przeanalizowali zachowania 1.4 miliona nastolatków z lat 1993-2017.  Mark Anderson – współautor badań z Montana State Univeristy uważa, że powodem tego jest fakt, iż legalna marihuana rekreacyjna jest droższa, a kupno jej sprawia większe trudności niż zdobycie jej ze źródła nielegalnego. 

Naukowcy zbadali ogólne jej spożywanie, bez szczegółowego uwzględniania poszczególnych stanów. W USA 33 stany mają zalegalizowaną medyczną marihuanę. Wśród nich znajduje się 11, które zezwalają na używanie jej w celach rekreacyjnych – zazwyczaj od 21 roku życia. Badania wykazały, że w tych stanach konsumpcja marihuany wśród nastolatków od momentu jej zalegalizowania spadła o prawie 10%. Mark Anderson uważa że wyniki tych badań powinny rozwiać wątpliwości co do obaw, że legalizacja marihuany rekreacyjnej przyczyni się do zwiększenia jej konsumpcji.

W Stanach Zjednoczonych około 20% uczniów niezmiennie korzysta z marihuany od 2015 roku – zgodnie z ankietą przeprowadzoną w 2017 roku. Rozbieżności co do wyników procentowych dotyczą wieku w jakim są poszczególni uczniowie. Do korzystania z niej przyznaje się 13% uczniów szkoły podstawowej oraz 26% szkoły średniej.

Niedawno opublikowane zostały także badania, które udowadniają, że spożywanie marihuany w okresie dorastania może prowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu. W krótkim okresie może powodować problemy z pamięcią oraz trudności z koncentracją. Biorąc pod uwagę te wyniki, wszystkim powinno zależeć na tym, aby spożywanie marihuany wśród nastolatków miało jak najmniejszy odsetek.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły