Kostarykańscy deputowani w zdecydowanej większości poparli projekt legalizujący medyczną marihuanę. Ustawa zakładająca m.in. stworzenie upraw leczniczych konopi czeka teraz tylko na podpis prezydenta.
Parlamentarzyści z Kostaryki stosunkiem głosów 29:10 przegłosowali projekt ustawy legalizującej medyczną marihuanę. Oprócz regulacji dotyczących wykorzystania konopi w medycynie przegłosowany projekt ustawy zawiera również zapisy o ich uprawie, a także reguluje obrót konopiami z CBD.
Dokument, zanim wejdzie w życie, musi zostać jednak podpisany przez prezydenta Kostaryki, Carlosa Alvarado, który ma pewne obiekcje w sprawie tejże ustawy.
Prezydent Alvarado zaznaczył, że wraz z Ministerstwem Zdrowia dokładnie przeanalizuje wszystkie zapisy projektu.
Niezwykle ciekawą propozycją w przegłosowanej ustawie o medycznej marihuanie, jest zapis o udzieleniu państwowych licencji hodowcom na uprawę medycznej marihuany. Takie rozwiązanie pobudziłoby gospodarkę Kostaryki.
Co więcej, ten sam projekt zakłada również dopuszczenie do uprawy – uwaga, bez żadnych zezwoleń – konopi ze śladową ilością THC.
Warto zauważyć, że kostarykańska ustawa o medycznej marihuanie zgodna jest z tamtejszą konstytucją – tak bowiem 30 listopada 2021 roku orzekła Izba Konstytucyjna.
Ostatni ruch należy więc do prezydenta Alvarado.