News

Konopie w Sejmie. Przeszedł jedynie projekt posła Sachajki

Sejm

Jedynie konopny projekt posła Jarosława Sachajki pomyślnie przeszedł przez pierwsze czytanie w sejmie i trafi do dalszych prac komisji sejmowych. Dwie pozostałe konopne propozycje złożone przez Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany – zgodnie z przewidywaniami – nie znalazły poparcia wśród większości parlamentarzystów.

Podczas czwartkowych obrad sejmu debatowano nad trzema ustawami dotyczącymi regulacji prawnych w obszarze konopi. Jeden z nich – nowelizujący ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii autorstwa Jarosława Sachajki znalazł przychylność ław sejmowych. Projekt ten poparły w większości wszystkie kluby parlamentarne.

Głównym założeniem projektu posła Sachajki jest stworzenie polskich upraw marihuany medycznej, które byłyby nadzorowane przez państwo poprzez instytucje badawcze. Oprócz tego poseł Kukiz’15 w swoim projekcie zawarł długo wyczekiwaną przez rolników zmianę – podniesienie dopuszczalnego stężenia THC w konopiach włóknistych do 0,3%.

Projekt ten zakłada, że w Polsce można wytwarzać substancje czynne dla przemysłu farmaceutycznego, czyli że w Polsce będzie można uprawiać konopie do celów medycznych przez instytut badawczy podległy ministrowi rolnictwa – mówił poseł Sachajko uzasadniając projekt ustawy

Niestety dwa pozostałe projekty konopne złożone w sejmie przez członkinie Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany nie znalazły uznania w oczach rządzących. Członkowie PiS-u jednym głosem je odrzucili.

Pierwsza z nich – o konopiach włóknistych złożona przez posłankę KO Urszulę Zielińską dotyczyła rozszerzenia katalogu upraw konopni, podniesienia maksymalnego stężenia THC w konopiach przemysłowych, a także umożliwienia wykorzystania konopi w celach badawczo-rozwojowych.

Druga z kolei ustawa zaproponowana przez Paulinę Matysiak z Lewicy zakładała m.in. objęcie refundacją medycznej marihuany przy niektórych schorzeniach, a także stworzenie polskich upraw marihuany – w tym umożliwienie indywidualnym pacjentom jej hodowli.

Polityczna „lewa strona” nie składa jednak broni i za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowała, że będzie składać poprawki do projektu posła Sachajki, które wspomogą polskich pacjentów konopnych.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły