News

Kanada: Czarny rynek marihuany wciąż popularniejszy od tego legalnego

uprawa

Pomimo że marihuana rekreacyjna w Kanadzie jest już legalna prawie od 2 lat, to według najnowszych danych nielegalny rynek konopi indyjskich, wciąż jest większy od tego regulowanego. Dopiero najbliższe kwartały mają sprawić, że udział legalnego rynku konopi przewyższy wpływy z czarnego rynku.

Dane zgromadzone przez firmę analityczną Statistics Canada wskazują, że w czwartym kwartale 2018 roku, czyli w momencie legalizacji marihuany w Kanadzie, sprzedaż legalnej konopi stanowiła 21% całego rynku.

Najnowsze dane za I kwartał 2020 roku, pokazują, że legalna konsumpcja marihuany w Kanadzie stanowi 46% całkowitej konsumpcji rośliny.

Analitycy podkreślają, że dostrzegany jest wyraźny przypływ konsumentów na rynek legalny, zaznaczając jednocześnie, że to dopiero początek zmian.

Eksperci zwracają uwagę na fakt, że ta część gospodarki jest relatywnie młoda i dopiero z upływem czasu przegoni ona nielegalny sektor konopny.

Według szacunków Statistics Canada rynek legalnej marihuany w Kanadzie wart jest obecnie 2,2 miliarda dolarów. Ostatni kwartał to znaczny jego rozrost m.in. dzięki wprowadzeniu do sprzedaży pod koniec 2019 jedzenia z marihuaną tzw. edibles, które stanowią obecnie 15% całego rynku konopi indyjskich.

Według szacunków, w przyszłości ten segment rynku może stanowić nawet 50% całkowitej gospodarki konopnej w Kanadzie.

Warto zaznaczyć, że relatywnie wysoka popularność nielegalnego rynku marihuany w Kanadzie, wynika przede wszystkim z mniejszych cen tam panujących, a także związana jest z trudną dostępnością do legalnej konopi w mniejszych miasteczkach i miejscowościach.

Źródło: 420Intel

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły