News

Kongres USA podda głosowaniu legalizację marihuany na szczeblu federalnym

Marihuana wypełniona flagą USA

Izba Reprezentantów prawdopodobnie w tym tygodniu podda pod głosowanie projekt ustawy Marijuana Opportunity, Reinvestment, and Expungement (MORE) Act, który zgłosił przewodniczący Izby Sądowniczej, demokrata Jerry Nadler.

Ustawa MORE usunęłaby marihuanę z listy substancji kontrolowanych substancji (CSA) kategorii I, czyli takiej, która nie ma właściwości leczniczych oraz wprowadziłaby finanse na rzecz naprawy szkód spowodowanych wojną narkotykową.

Pierwszy zapis wzmocniłby stanowienie prawa w kwestii legalizacji przez pojedyncze stany.

Co więcej, ustawa ma usunąć z kartoteki policyjnej osoby skazane za przestępstwa związane z narkotykami oraz chronić imigrantów przed odmową przyznania im obywatelstwa USA z powodu przestępstw związanymi z konopiami indyjskimi.

Mimo że to pierwszy krok w stronę pełnej legalizacji marihuany na szczeblu federalnym, ustawa MORE ma szansę stać się przełomem w tej kwestii.

W Szczególności, że ustawa MORE może w końcu zyskać aprobatę Republikanów rządzących w Izbie Reprezentantów. Republikanie, wciąż sprzeciwiają się liberalnej legalizacji marihuany, lecz ustawa MORE jest swego rodzaju kompromisem. Dotyczy ona w głównej mierze dekryminalizacji marihuany i pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę z nią.

Możliwość pozytywnego przejścia przez głosowanie ustawy MORE związane jest również ze zmiennymi tendencjami Republikanów w kwestii marihuany na przestrzeni lat. Ostatnie badania pokazują, że większość popierających Republikanów opowiada się za legalizacją konopi indyjskich na szczeblu federalnym.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły