News

Kolejne posiedzenie zespołu ds. legalizacji marihuany – poznaliśmy los ustaw konopnych

Sejmowy Zespół

W czwartek odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany. Czwartkowe obrady – w skromniejszy niż zwykle gronie – w głównej mierze skupiły się na obywatelskiej inicjatywie stowarzyszenia Wolnych Konopi. Dowiedzieliśmy się również o losie ustaw konopnych.

Z czwartkowego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany dowiedzieliśmy się przede wszystkim o statusie ustaw konopnych złożonych 20 kwietnia przez zespół. 

Jak poinformowała sekretarz Zespołu Urszula Zielińska, ustawy o uprawie medycznej marihuany w Polsce oraz konopiach siewnych trafiły do Parlamentu Europejskiego, gdzie mają być konsultowane w Komisji Europejskiej do października.

Niestety zgodnie z przewidywaniami – trzecia z ustaw – o marihuanie rekreacyjnej trafiła do tzw. zamrażarki sejmowej, gdzie zgodnie z niechlubną tradycją prawdopodobnie przepadnie, wraz z setkami innych wartościowych aktów prawnych.

Posłanka Zielińska zapowiedziała, że Zespół nie będzie tracił czasu i już teraz podejmie rozmowy z odpowiednimi przedstawicielami władzy, aby ustalić wspólne stanowisko w sprawie „żyjących” ustaw konopnych.

My w międzyczasie spotykać będziemy się z urzędnikami danych ministerstw, żeby rozmawiać o tych rozwiązaniach. Wykorzystamy ten czas do października, żeby porozmawiać o tym. Mam nadzieję szukać konsensusu – zapowiedziała sekretarz Zespołu Urszula Zielińska

Główna część spotkania poświęcona była jednak nie ustawom konopnym Parlamentarnego Zespołu, a obywatelskiej ustawie proponowanej przez stowarzyszenie Wolne Konopie. Przypomnijmy, WK chcą depenalizacji marihuany, tzn. zniesienia kar za posiadanie niewielkich ilości marihuany.

Propozycja ta jednak blokowana jest przez Marszałek sejmu Elżbietę Witek, która dwukrotnie odmówiła zarejestrowania wymaganego komitetu.

Raz z powodu braków formalnych, drugi zaś raz z powodu braków adresu. Podczas gdy pierwsze zablokowanie przez Marszałek Witek miało jakieś podstawy prawne, to z kolei drugie już nie –  wspomniała o tym na posiedzeniu przewodnicząca Beata Maciejewska.

Członkowie Zespołu ostatecznie podjęli decyzję, że wyślą w tej sprawie pismo do Pani Marszałek Witek.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły