News

GiS ostrzega przed niebezpiecznym zamiennikiem marihuany

Komunikat sanepidu

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie przed nowym narkotykiem mogącym przypominać konopie indyjskie. Środek może występować w formie suszu, tabletki, proszku, a nawet olejku i być niebezpieczny dla zdrowia i życia.

MDMB-4en-PINACA, bo tak nazywa się ten nowy narkotyk, sprzedawany jest jako zamiennik marihuany. Środek ten stwarza bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia jego użytkowników. Syntetyczny kannabinoid najczęściej występuje jako ziołowa mieszanka, jednak może również być podawany w formie tabletek, a nawet olejków i liquidów do e-papierosów.

Nowy narkotyk pobudza, powoduje halucynacje, nasila agresje, a także prowadzi do poważnego zatrucia – w skrajnych przypadkach może być również przyczyną zawału mięśnia sercowego.

Syntetyczny kannabinoid jako pierwszy na masową skalę wykryty został w maju 2021 roku na terenie Holandii, skąd szybko przedostał się do Niemiec oraz Polski. Jak podaje GiS, przez ostatnie 6 miesięcy odnotowano gwałtowny wzrost liczby identyfikacji tej niebezpiecznej substancji w Polsce.

Jak zaznacza Główny Inspektorat Sanitarny, MDMB-4en-PINACA decyzją Komisji ds. Środków Odurzających (CND – Commission on Narcotic Drugs) nr 64/3 z dnia 14 kwietnia 2021 r. została zakwalifikowana do włączenia do wykazu II konwencji o substancjach psychotropowych z 1971 r.

Więcej na temat tego niebezpiecznego środka możecie przeczytać na oficjalnej stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły