Kultura

„Gdy dasz misiowi fajkę wodną” – książeczka dla dorosłych dzieci

jeśli dasz misiowi bongo

Opowieść poruszająca wszystkie aspekty od przyjemności palenia marihuany po wzięcie jednej lufki za dużo.

Jeśli kiedykolwiek myślałeś o tym, by zapalić skręta z niedźwiedziem, zdecydowanie powinieneś przeczytać parodię napisaną przez Sama Miserendino zatytułowaną „Gdy dasz misiowi fajkę wodną”. W zasadzie powinieneś ją przeczytać nawet jeśli nie miałeś zamiaru dzielić fajki wodnej z niedźwiedziem, ponieważ towarzyski miś w książce Sama bez wątpienia przypomni ci kogoś, kogo znasz. Może nawet kogoś, kogo znasz bardzo, bardzo dobrze (pomyśl o osobie, którą widzisz w lustrze).

Książeczka dla dorosłych dzieci

Gdy dasz misiowi fajkę wodną to podnosząca na duchu i napisana ku przestrodze historia o niebezpieczeństwach wynikających z połączenia marihuany i dzikiej przyrody. Opowiada ona o niedźwiedziu, który wypalił o jedną fajkę za dużo. W książce towarzyszymy mu podczas jego doświadczania wzlotów i upadków wynikających z bycia pod wpływem narkotyku – od stanu lekkości dającego poczucie, że unosi się jak piórko, po uczucie ciężkości nie pozwalające się ruszyć i dające wrażenie przywiązania do kanapy.

Gdy dasz misiowi fajkę wodną to druga, po Gdy dasz zajączkowi piwo, książka Sama Miserendino wydana w serii Uzależnione Zwierzaki. Inspiracją do napisania tych książek były dla Sama historie o uzależnionych od słodyczy łosiach, myszach i świniach, które po tysiąc razy czytał swoim dzieciom. W trakcie kolejnego bezmyślnego powtarzania bajek przyszło mu do głowy, że historie zwierząt występujących w książkach dla dzieci byłyby znacznie ciekawsze, gdyby musiały mierzyć się z czymś bardziej intensywnym niż tylko uzależnienie od słodyczy. Sam postanowił zaprosić do współpracy rysownika Mike’a Oduma i wspólnie stworzyli Gdy dasz zajączkowi piwo. Ich dzieło zostało wydane przez Creator’s Edge Press z Seattle i szybko zyskało status najlepiej sprzedającej się pozycji w historii wydawnictwa.

Projektując tylną okładkę Gdy dasz zajączkowi piwo Sam i Mike uznali, że nie chcą, by oszołomiony piwem zajączek czuł się samotnie. Podczas burzy mózgów wymyślili zatem kolejne zwierzęta zmagające się z nałogami. Później Mike narysował okładki książek istniejących wówczas jedynie w wyobraźni Sama (w tym także Gdy dasz misiowi fajkę wodną), i umieścił je na okładce książki o zajączku.

Gdy dasz palaczom dymka

…będą chcieli więcej. Reakcja na tylną okładkę szybko uświadomiła Samowi i Mike’owi, że jedną z rzeczy, których ludzie chcą bardziej niż pijany zając, jest miś pod wpływem marihuany. Autorzy zostali wręcz zasypani prośbami o książkę, która jeszcze nawet nie istniała.

Książką Gdy dasz misiowi fajkę wodną zainteresowani byli nie tylko czytelnicy Gdy dasz zajączkowi piwo, ale również wydawcy. Sukces zajączka pozwolił Samowi na zatrudnienie agenta, który zajął się rozmowami z większymi wydawnictwami. Jednym z wydawnictw, któremu agent zaproponował Gdy dasz zajączkowi piwo było Skyhorse Publishing. Okazało się, że jest ono zainteresowane wydaniem tej pozycji, ale chce również kolejną część o misiu palącym marihuanę.

W ten sposób to co miało być żartem umieszczonym na tylnej okładce książki jest teraz dostępne w księgarniach na całym świecie. Jeśli więc jesteś entuzjastą marihuany szukającym przezabawnej książki o wzlotach i upadkach związanych z tą substancją, sięgnij po Gdy dasz misiowi fajkę wodną.

Sam Miserendino w ciągu dnia jest prawnikiem, w nocy spełnia się jako pisarz, a dodatkowo przez całą dobę jest ojcem. Czekając cierpliwie na nominację do literackiej Nagrody Nobla za pionierskie dzieła o uzależnionych zwierzętach, Sam napisał dwie kolejne części swej serii: Gdy dasz kotkowi koktajl, która ukaże się wiosną 2020 roku oraz Gdy dasz pieskowi skręta zaplanowaną na jesień 2020 roku.

Więcej informacji o książkach Sama można znaleźć na profilu facebookowym książki.

Poniżej, kilka stron z książki:

gdy dasz misiowi bongo 1

misiek 2

misiek i bongo

spalony niedźwiedź

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły