News

Flawonoidy skuteczniejsze od aspiryny

Naukowcy

Flawonoidy, związki chemiczne występujące w konopiach, mogą stanowić alternatywę leków przeciwbólowych. Badania udowadniają, że są one skuteczniejsze w przybliżeniu 30 razy od aspiryny – popularnego leku przeciwbólowego dostępnego bez recepty. 

THC i CBD to najpopularniejsze i najliczniejsze związki chemiczne występujące w konopiach. Dotychczas dominowały one w dyskusjach dotyczących ich właściwości medycznych. Sytuacja ta może ulec zmianie za sprawą flawonoidów. Badania, które były nad nimi prowadzone wykazały, że posiadają one właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwnowotworowe i neuroprotekcyjne.

Flawonoidy występują niemal w każdej roślinie. W 1981 roku naukowcy odkryli dwa szczególne flawonoidy i nazwali je: cannflavin A i cannflavin B. Już w 1985 roku dowiedziono, że posiadają one właściwości przeciwzapalne, które czynią je w przybliżeniu 30 razy skuteczniejszymi od popularnego leku przeciwbólowego – aspiryny.

Odkrycie właściwości leczniczych flawonoidów było tylko połową sukcesu. Związki te  występują w konopiach w bardzo małych ilościach, dlatego wytworzenie z nich leków mogłoby stanowić problem. Na szczęście naukowcom udało się ustalić szlak biosyntetyczny i dowiedzieć się w jaki sposób są one produkowane przez rośliny. Dzięki temu koncerny farmaceutyczne są już o krok bliżej do opracowania receptury najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych leków przeciwbólowych w historii.

W 2014 roku opublikowano badania, podczas których odkryto, że cannflaviny A i B hamują produkcję dwóch dwóch substancji chemicznych przyczyniających się do zapalenia komórek zwierzęcych. Oprócz naukowców z Uniwersytetu w Guelph w Kanadzie nikogo to nie zainteresowało. To właśnie kanadyjskim badaczom udało się ustalić dlaczego cannflaviny A i B są o tyle razy mocniejsze od aspiryny.

W dobie trwającego kryzysu opioidowego odkrycie te ma bardzo duże znaczenie. Popularne leki przeciwbólowe takie jak: aspiryna, ibuprofem, acetaminofen stosowane codziennie bądź w połączeniu z alkoholem mogą doprowadzić do chorób nerek oraz innych problemów żołądkowych bądź wątrobowych. Na szczęście, o ile nam wiadomo cannflaviny leczą zapalenie u źródła, nie uszkadzając przy tym organów.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły