News

Legalny rynek marihuany wzrośnie w ciągu sześciu lat nawet 15x

Marihuana

Euromonitor przewiduje ogromny wzrost wartości legalnego rynku marihuany. Przyczynić się do tego miałaby obecność marihuany w żywności, napojach, a także w produktach luksusowych.

Wartość legalnego rynku marihuany na rok 2018 oszacowano na 12 miliardów dolarów. Zdaniem analityków, w 2025 r. legalna marihuana ma stanowić 77% rynku światowego, a jego wartość może wynosić nawet 166 mld dolarów.

W ciągu 10 lat marihuana stanie się stałym elementem naszej codziennej rutyny. Konopie indyjskie zmienią szybko rozwijające się dobra konsumpcyjne, przy czym żywność, napoje, kosmetyki, zdrowie i tytoń mają największy potencjał – mówi Zora Milenkovic, szefowa działu napojów i tytoniu w Euromonitor International.

Największym potencjałem dla marihuany jest jej wykorzystanie w trendach zdrowotnych, które zmieniają nawyki konsumpcyjne i preferencje konsumentów w różnych branżach. Analitycy zastrzegają jednak, że marihuana trafi wszędzie. Zdaniem analityka Spirosa Malandrakisa, legalizacja marihuany jako dodatku spożywczego będzie miała szeroki wpływ na rynek spożywczy. Z pewnością wpłynie także na usługi, handel, sport, rozrywkę oraz gastronomię. Wreszcie, jej zalegalizowanie wywoła poruszenie nawet w produkcji związanej z dbaniem o zdrowie, odzieży, produktami higienicznymi, wyposażeniem wnętrz.

Dla porównania dziś rynek tytoniowy jest warty 839 mld dolarów, rynek alkoholi 774 mld dolarów. Legalny i nielegalny rynek marihuany wyceniany jest łącznie na 150 mld dolarów. Potencjał wzrostu jest jednak skrajnie różny. Dla papierosów to zaledwie 1,2 proc. w ciągu 5 lat, dla alkoholu 1,4 proc. rocznie, a dla marihuany 40 proc.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły