News

Amerykańskie wojsko rozważa wykorzystanie konopi włóknistych

Wojsko USA

Armia Stanów Zjednoczonych pracuje nad zastąpieniem importowanego poliestru i polimeru konopiami włóknistymi. Konopie miałyby posłużyć do stworzenia niezwykle odpornego materiału, który znalazłby zastosowanie m.in. w pojazdach armii.

Nad stworzeniem tkaniny, która zostałaby w przyszłości wykorzystana przez wojsko, pracują naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin. Projekt ten otrzymał zielone światło od prawodawców stanu Wisconsin, którzy przegłosowali ustawę gwarantującą naukowcom wsparcie finansowe w wysokości 250 tys. dolarów.

Materiał z konopi ma być nie tylko wytrzymały, ale również ognioodporny. Wojsko chce wykorzystać materiał z włókna konopnego do produkcji pasów bezpieczeństwa, pokrowców na siedzenia czy nawet mundurów.

Co więcej, wojskowi eksperci uważają, że materiał z włókna konopnego będzie nie tylko lepszy jakościowo, ale również bardziej ekonomiczny od używanego obecnie poliestru i polimeru, ponieważ postawi na rozwój lokalnych rolników, którzy uprawiają konopie.

Wady obecnie używanych materiałów w wojsku dostrzega jeden ze sponsorów badania, Tony Kurtz, który w przeszłości był wojskowym pilotem śmigłowców.

Po pierwsze, materiał z poliestru jest błyszczący, a wróg widzi ten blask z dużej odległości. Inna sprawa z poliestrem… gdy poliester pali się, kurczy się i wtapia w skórę. Wielu żołnierzy i wielu marines w ciągu ostatnich kilku lat w Iraku i Afganistanie nosili mundur z poliestru i byli ofiarami wybuchu IED (bomby przydrożnej) lub innego rodzaju eksplozji. Materiał ten dosłownie wtopił się w ich skórę – powiedział Kurtz

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły