News

Czesi wzywają państwa UE do regulacji rynku marihuany rekreacyjnej

Euro i konopie

Czeski krajowy koordynator ds. walki z narkotykami Jindřich Vobořil wskazał na pilną potrzebę regulacji rynku marihuany rekreacyjnej w Europie. Wezwał on, kraje wspólnoty do dekryminalizacji konopi, a następnie do wprowadzenia odpowiednich regulacji wewnątrz UE.

Regulacja rynku i dekryminalizacja użytkowników konopi były wśród tematów praskiego spotkania europejskich koordynatorów ds. walki z narkotykami, zorganizowanego w ramach czeskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

Reprezentujący Czechy, Jindřich Vobořil podczas spotkania urzędników europejskich zauważył, że dotychczasowa polityka karania za marihuanę okazała się w Europie mało skuteczna, wobec czego potrzebny jest nowy model polityki ws. konopi. Czeski urzędnik zasugerował, że odpowiednim rozwiązaniem w ramach funkcjonowania wspólnoty może okazać się liberalna polityka regulowanego rynku marihuany.

Mamy nadzieję, że będzie to skoordynowany wysiłek (w celu uregulowania rynku konopi indyjskich). Nie sposób nie rozmawiać o tym w skali całej UE. Zakaz nie okazał się wystarczająco skuteczny, musimy szukać innych modeli kontroli. Kontrolowany rynek może być jedynym możliwym rozwiązaniem – powiedział Vobořil.

Jindřich Vobořil z pewnością wie coś na ten temat, ponieważ sam przygotowuje projekt ustawy o rynku regulowanym w Czechach, który planuje złożyć do końca roku.

Czeski Koordynator ds. walki z narkotykami wyraził również aprobatę z faktu, że nie jest osamotniony w tej kwestii, wskazując na Niemcy, Luksemburg i Holandię jako państwa, które również planują wkrótce wprowadzić znaczne zmiany dotyczące polityki konopnej.

W wydarzeniu w Pradze udział wzięli czołowi europejscy eksperci od polityki narkotykowej. Jeden z nich, Michela Kazatchkina z Globalnej Komisji ds. Polityki Narkotykowej, stwierdził wprost, że UE powinna usunąć marihuanę z listy substancji zakazanych.

Próbujemy to zrobić od ponad dekady. Jest wiele komplikacji prawnych, ale wierzę, że nastąpi zmiana zrozumienia w Europie i na świecie, i powstanie regulowany rynek marihuany- powiedział Kazatchkine w rozmowie dla Czeskiej Agencji Informacyjnej.

Słowa przedstawicieli europejskich elit dają nadzieję, że wkrótce sama UE, nieco przychylniejszym okiem spojrzy na sprawę konopi indyjskich.

Źródło: Euractiv.com

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły