News

Marihuana może wkrótce zniknąć z listy substancji zakazanych w sporcie

konopie i sport

Szerokim echem w świecie sportu odbiła się niedawno wieść o dyskwalifikacji z Igrzysk Olimpijskich w Tokio sprinterki Shacarri Richardson, która wbrew przepisom paliła marihuanę. To wydarzenie, dość niespodziewanie dało początek poważnej dyskusji w USA na temat potrzeby zmian przepisów dopingowych na świecie.

O sytuacji Richardson informowaliśmy niedawno. Amerykańska sprinterka nie wystąpi na IO w Tokio, ponieważ test dopingowy wykrył w jej organizmie niedozwolone THC, w wyniku czego sportsmenka została zawieszona na miesiąc.

Informacja o dyskwalifikacji zawodniczki z USA wstrząsnęła kibicami, którzy nie rozumieją, dlaczego marihuana w XXI wieku ma być traktowana jako środek dający przewagę nad innymi.

W obronie Richardson w mediach społecznościowych stanęli sportowcy i celebryci, którzy wskazują, że przepisy antydopingowe są przestarzałe.

To jest bzdura. Jestem z Richardson. To jest archaiczne (przepisy – red.) – stwierdziła piłkarka Megan Rapinoe. Z kolei Michael Johnson, wielokrotny mistrz świata i czterokrotny mistrz olimpijski w biegach na 200 i 400 metrów przyznał, że nie rozumie, dlaczego marihuana jest nielegalna.

Decyzję o dyskwalifikacji biegaczki dosadnie skomentował również aktor Seth Rogen, który podkreślił, że tak naprawdę „pogląd, według którego marihuana jest problematycznym narkotykiem, jest zakorzeniony w rasizmie”. Dodał on, że gdyby marihuana sprawiała, że jest się szybkim, to byłby on jak FloJo (rekordzistka świata na 100 metrów – red.).

Sprawa dopingu stała się na tyle głośnym tematem w USA, że jak podaje „The Financial Times” Amerykanie będą jeszcze w tym roku zabiegać o to, aby używanie konopi indyjskich stało się dozwolone w sporcie. Do spotkania przedstawicieli USA z członkami Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) ma dojść jeszcze przed końcem listopada bieżącego roku.

Warto podkreślić, że głos USA w Światowej Agencji Antydopingowej jest szczególnie ważny, ponieważ to właśnie Stany Zjednoczone są tym państwem, które przeznacza największe środki na działanie WADA.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły