News

Polskie odmiany konopi najlepsze w testach amerykańskich badaczy

konopie oleiste

Dwie polskie odmiany konopi uzyskały najlepszy wynik w amerykańskich testach przeprowadzonych przez North Dakota State University (NDSU) Carrington Research Extension Center. Polskie konopie wyprzedziły m.in. kanadyjskie odmiany.

Polskie odmiany konopi, Henola oraz Białobrzeskie zdeklasowały rywali w testach.

Henola, która stworzona została w 2017 roku, wyprzedziła w testach m.in. 7 kanadyjskich odmian konopi, dając plon 1 266 funtów nasion z akra (~1,42 tony/hektar). Warto dodać, że to już drugie takie wyróżnienie dla Henoli, która również w 2020 roku górowała w klasyfikacji stworzonej przez amerykańskich naukowców.

Z kolei Odmiana Białobrzeskie, która debiutowała w 1968 roku, została nagrodzona za osiągnięcie imponującej wysokości prawie 6,8 stóp (~2 metry), co było wynikiem o ponad metr większym niż druga w kolejności odmiana biorąca udział w testach.

Za stworzenie obydwu odmian konopi odpowiedzialny jest polski Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Leczniczych (IWNiRZ) w Poznaniu.

IWNiRZ to oficjalna, państwowa agencja badawczo-rozwojowa, która odpowiada m.in. za Polski Program Konopny, który to promuje odmiany roślin, a także wspiera transfer wiedzy z zakresu agrotechniki i przetwórstwa konopi.

Co ciekawe, odmiana Henoli, która szybko zyskuje sławę na światowym rynku konopi, została wytypowana również do udziału w australijskich testach odmian konopi przemysłowych.

Jak więc widzimy, program konopny stworzony IWNiRZ w Poznaniu przynosi doskonałe efekty. Już teraz polskie odmiany konopi znane i uprawiane są na całym świecie m.in. w USA, Urugwaju czy RPA.

Źródło: hemptoday.net

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły