News

Medyczna marihuana wyprzedana w ciągu kilku dni

Medyczna marihuana

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, siedem kilogramów konopi, które trafiło do sprzedaży na polski rynek w drugiej połowie stycznia, wystarczyło na kilka dni.

Spółka Spectrum Cannabis, która jako pierwsza zarejestrowała i rozpoczęła sprzedaż tego produktu w Polsce, zapowiada, że suszu będzie więcej. Do końca 2019 roku w sprzedaży mają pojawić się także olejki i kapsułki.

Zdaniem Tomasza Witkowskiego, menedżera na kraj w Spectrum Cannabis, gdyby nie wprowadzona reglamentacja, pierwsza partia rozeszłaby się w kilka godzin. Dodaje, że firma spodziewała się takiego zainteresowania, a każdego dnia przybywa aptek, które chcą sprzedawać produkt.

Plany producenta na 2019 rok

Kolejne dostawy medycznej marihuany będą większe. Za dwa tygodnie na rynek powinna trafić partia 15‒20 kg. W marcu przewidziana jest dostawa 50 kg, a pod koniec roku firma jest gotowa sprzedawać u nas 100 kg miesięcznie.

Na razie w Polsce można nabyć marihuanę w formie suszu zawierającego stosunkowo małą ilość substancji psychoaktywnej (ok. 19 proc. THC i mniej niż 1 proc. CBD). To produkt zalecany przy leczeniu bólu. W maju w ofercie mają się pojawić dwie kolejne, mocniejsze odmiany. Jedna dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, a druga dla osób odczuwających skutki uboczne chemio- i radioterapii – informuje Dziennik.

Spectrum Cannabis do końca roku planuje także wprowadzić do sprzedaży medyczną marihuanę w formie olejków i tabletek. W związku z tym przewidywany jest wzrost popytu, ponieważ będą one łatwiejsze w aplikacji.

Obecnie gram medycznej marihuany kosztuje ok. 65 zł. Producent podkreśla, że wysoka cena to efekt obłożenia produktu 23 proc. stawką VAT.

Przed wprowadzeniem suszu na rynek wystąpiliśmy do Głównego Urzędu Statystycznego o jego kategoryzację w celu ustalenia należnego podatku. Uważamy, że stawka jest za wysoka, dlatego dwa tygodnie temu złożyliśmy do Krajowej Informacji Skarbowej wniosek z prośbą o interpretację, a tym samym rozpatrzenie, czy nałożony podatek ustalono poprawnie. Mamy nadzieję, że decyzja zapadnie na naszą korzyść i już niedługo cena obniży się o 15 proc. Urząd ma miesiąc na wydanie opinii

– mówi Tomasz Witkowski.

1 komentarz
  1. stotysiecy 5 lat ago
    Odpowiedz

    pierwsze 100,000 podatku dla panstwa …

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły