News

Rząd RPA pracuje nad przepisami legalizującymi marihuanę

RPA

Departament Rozwoju Społecznego RPA poinformował, że jest w trakcie opracowywania nowych przepisów prawnych dotyczących posiadania i używania marihuany w państwie. Prawo, decyzją trybunału konstytucyjnego sprzed 2 lat, ma ulec złagodzeniu i de facto oznaczać będzie legalizację konopi indyjskich.

Niecałe dwa lata temu Trybunał Konstytucyjny Republiki Południowej Afryki wezwał państwo do stworzenia nowych przepisów względem konopi indyjskich, ponieważ te obecne zakładające karanie obywateli za posiadanie i uprawę konopi uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą. Trybunał wyznaczył termin 24 miesięcy na uregulowanie tej sprawy przez rząd.

W związku z tym, że wkrótce minie termin wyznaczony przez Trybunał Konstytucyjny, parlament RPA przygotowuje się do uchwalenia nowej ustawy, która zalegalizuje marihuanę.

Niedawno przedstawiono projekt takiej ustawy, która zakłada:

  • uprawę do czterech kwitnących roślin konopi indyjskich na osobę oraz uprawę do ośmiu kwitnących roślin na gospodarstwo domowe
  • posiadanie do 600 gramów suszu na osobę, przy czym do 1,2 kg na gospodarstwo domowe
  • posiadanie jednej kwitnącej rośliny oraz do stu gramów suszu w miejscu publicznym
  • posiadanie dowolnej ilości sadzonek

Wedle ustawy dwie niekwitnące rośliny odpowiadają jednej roślinie kwitnącej, z kolei pięć gramów rośliny odpowiada jednemu gramowi suszu.

Co ciekawe, nowe prawo dopuszcza również wymienianie się, czy to roślinami, czy to suszem, jednak nakłada w tej kwestii pewne ograniczenia. Po pierwsze wymiana ma być bez udziału gotówki(non profit), a ponadto wymianie podlegać będzie jedynie określona ustawowo ilość. Jest to kolejno:

  • 30 nasion lub sadzonek
  • jedna roślina kwitnąca
  • 100 gramów suszu

Zakazany z kolei ma być handel rośliną, za co grozić będzie kara nawet do 15 lat więzienia. Nie wolno będzie również spożywać konopi w miejscach publicznych, częstować marihuaną nieletnich, a nawet palić w ich towarzystwie.

Ustawa legalizująca marihuanę powinna zostać zatwierdzona przez parlament w ciągu najbliższych tygodni. Wart odnotowania jest również fakt, iż ustawodawca nie przewidział handlu licencjonowanego rośliną, co z kolei oznacza, że jedynym sposobem na uzyskanie konopi będzie jej własna uprawa.

Jak wskazuje Businesstech, konopie indyjskie są zdecydowanie najpopularniejszą używką w RPA. Według statystyk po konopie sięga 3,65% populacji w wieku 15-64.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły