Kto z nas nie lubi się zrelaksować przy dobrym filmie czy serialu? W czasie gdy epidemia nie pozwala na swobodne spotkania w gronie znajomych, Netflix, kanapa i gorący napój wydają się być doskonałą alternatywą na spędzenie udanego wieczoru. W bogatej bibliotece produkcji Netflix’a każdy znajdzie coś dla siebie, również sympatycy konopi, dla których przygotowaliśmy listę 7 najlepszych produkcji o marihuanie, które znaleźć można na tej platformie.
Zestawienie podzielone zostało na 4 kategorie. I tak na liście, znalazło się miejsce na: dokumenty, seriale, film pełnometrażowy, a nawet program rozrywkowy. Nie przedłużając, przyjrzyjmy się produkcjom, które dostępne są na Netflix’ie, a które związane są z konopiami i które naszym zdaniem warto obejrzeć.
Filmy Dokumentalne
1. The Legend of 420
Reżyseria: Peter Spirer
Rok premiery:
Długość filmu:
Dokument skupiony głównie wokół sytuacji konopi indyjskich w Kalifornii. Film dobrze opowiada historię o tym, jak doszło do legalizacji konopi w tym stanie, a także jak postrzegano kiedyś ludzi sięgających po konopie. W reportażu nie zabrakło poruszających historii ludzi, którzy dzięki powstaniu legalnego rynku konopi zdołali odbić się od dna, zakładając własne przedsiębiorstwa konopne. Jednak to co najbardziej wartościowe w tej produkcji, to fakt, że nie skupia się ona wyłącznie na marihuanie rekreacyjnej, ale opowiada również historię konopi w sztuce, medycynie i w kuchni. W dokumencie znalazło się również miejsce na kilka krótkich ujęć ze skeczami stand-uperów, które wprowadzają pozytywną atmosferę. Cały dokument, choć jak najbardziej poważny, utrzymany został w luźnym, amerykańskim klimacie. Jest to jak najbardziej dokument godny polecenia dla wszystkich sympatyków marihuany.
2. Wszystkie kolory trawy (Grass is Greener)
Reżyseria: Fab 5 Freddy
Rok premiery:
Długość filmu:
Kolejny film dokumentalny na naszej liście to niezwykła produkcja, która moim zdaniem jest najlepszym filmem o marihuanie dostępnym obecnie na platformie Netflix. To nie jest kolejna banalna historia o „trawce”. To niesamowita lekcja historii, którą daje nam reżyser filmu Fab 5 Freddy, który szukając źródła popularności konopi, sięga do czasów powstania jazzu w Ameryce. Czy zastanawialiście się kiedyś, kto wpadł na pomysł, by skręconego papierosa z marihuaną nazwać skrętem czy lolkiem? Wszystkiego tego dowiecie się z powyższego dokumentu, który poprowadzi was przez różne okresy marihuany w muzyce. Co więcej, dokument nie stroni od trudnych tematów, takich jak segregacja rasowa czy tzw. wojna z narkotykami, a wszystko to poparte materiałami źródłowymi. To pozycja bezapelacyjnie obowiązkowa dla osób, których pasjonuje historia konopi.
3. Rolling Papers
Reżyseria: Mitch Dickman
Rok premiery:
Długość filmu:
Ostatni film dokumentalny, który znajduje się w naszym zestawieniu, opowiada o marihuanie z perspektywy pracy dziennikarzy gazety Denver Post, którzy wpadli na pomysł stworzenia kolumny poświęconej konopiom o nazwie „The cannabist”. To świetnie pokazanie „od kuchni”, jak pracują dziennikarze z branży konopnej. Szczególnie interesujące są wątki, w których dziennikarze zajmują się śledztwami z branży. „Rolling Papers” to kawał solidnego reportażu, który pokazuje branżę marihuany od innej, bardziej formalnej strony. Kamera towarzyszy dziennikarzom zarówno w życiu codziennym, jak i w pracy. To dokument godny polecenia, szczególnie dla osób, którym podoba się praca w redakcji.
Seriale
4. Rodzina w oparach (Disjointed)
Reżyseria: Chuck Lorre i David Javerbaum
Rok premiery: 2017
Długość jednego odcinka: około 30 minut
Liczba odcinków: 20
Rodzina w oparach to całkiem sympatyczny sitcom, który opowiada o perypetiach byłej aktywistki i hipiski, która prowadzi sklep z marihuaną wraz z kilkoma pracownikami i synem. W rolę główną bohaterki wciela się Kathy Bates. Oprócz niej w serialu występują, jej syn (Aaron Moten), ochroniarz (Tone Bell) oraz dwie pracownice sklepu (Elizabeth Alderfer i Elizabeth Ho). Na pewno do plusów tej produkcji należy zaliczyć spokojny, chilloutowy klimat, który idealnie współgra z tematem sitcomu. Żarty związane są głównie z marihuaną, a sama postać właścicielki sklepu wzbudza sympatie. Niestety serialowi nie brakuje również wad m.in. brak jakiejkolwiek akcji czy źle napisane dialogi. Niemniej jednak sympatycy konopi szukający szybkiego relaksu powinni znaleźć w serialu, choć trochę przyjemności. Zaznaczamy jednak, że na dłuższą metę serial staje się nieco nużący, co chyba zauważyli włodarze Netflix’a, ponieważ trzeci sezon serialu został anulowany.
5. Rodzinny Biznes (Family business)
Reżyseria: Igor Gotesman
Rok premiery: 2019
Długość jednego odcinka: około 30 minut
Liczba odcinków: 6
„Rodzinny biznes” to serial francuskiej produkcji, który opowiada o losach rodziny francuskich Żydów, która w obliczu legalizacji marihuany we Francji (zdarzenie fikcyjne na potrzeby fabuły serialu, Francja w rzeczywistości nie zalegalizowała jeszcze marihuany) pragnie przekształcić podupadającą rzeźnię w kawiarnię z marihuaną. Komedia ta pokazuje zróżnicowanie kulturowe Paryża, ośmiesza rzeczywistość, a odcinki zakończone są tzw. clifhangerrami, które sprawiają, że chcę się oglądać więcej. Ponadto, jak w przypadku większości dobrych komedii, w „Rodzinnym biznesie” losy bohaterów splatają się, pojawiają się intrygi, a także absurdalne sytuacje. Dodatkowo przez większość czasu do czynienia mamy z dobrym humorem, który niejednokrotnie sprawi, że będziemy śmiać się do rozpuku. Nie brakuje jednak również żartów przekraczających poziom dobrego smaku. Niemniej jednak „Rodzinny biznes” to bez wątpienia obecnie najlepszy serial, w którym główną rolę odgrywają konopie.
Filmy pełnometrażowe
6. Mac and Devin go to high school
Reżyseria: Dylan Brown
Rok premiery: 2012
Długość filmu: 1 godz. 15 minut
Zwariowana komedia, w której główne role grają: Snoop Doog oraz Wiz Khalifa (filmowy debiut). Już we wprowadzeniu do filmu na ekranie widzimy gadającego jointa, który zachęca widzów do palenia w trakcie seansu. Ten osobliwy wstęp to preludium do filmu, który w dużej części obraca się wokół tematu marihuany. Film opowiada o historii dwóch uczniów, Maca i Devina. Devin (Wiz Khalifa) jest prymusem, z kolei postać grana przez Snoop Doga, Mac, nie najlepiej radzi sobie w nauce, dlatego pozostaje w jednej klasie od 15 lat. Mac jest dilerem, którego życie kręci się wokół zielska. Jak na komedię przystało, luźna atmosfera towarzyszy każdej scenie. W każdym dialogu czuć młodzieżowy styl bycia. To niezobowiązująca zabawa dla ludzi kochających „zioło” i którym nie przeszkadza infantylny humor. Warto podkreślić, że specjalnie na potrzeby filmu powstał wspólny album Wiza Khalify i Snoop Doga, który idealnie wpasowuje się w klimat tej produkcji.
Filmy warte wspomnienia
Na platformie Netflix do niedawna oglądnąć można było absolutne klasyki, jeżeli chodzi o filmy powiązane z konopiami. Mowa tu o filmach: Super Zioło (How High) z 2001 roku oraz Żółtodzioby (Half-Baked) z 2004. Niestety restrykcyjna polityka Netflix’a sprawiła, że produkcje przypisano do kategorii filmów promujących używanie narkotyków, co sprawiło, że filmy te na chwilę obecną usunięte zostały z platformy. A szkoda, bo to prawdopodobnie dwie najlepsze komedie traktujące o marihuanie, które kiedykolwiek powstały.
Programy Rozrywkowe
7. Gotowanie na Marihuanie (Cooked with Cannabis)
Reżyseria: Kelis i Leather Storrs
Rok premiery: 2020
Długość jednego odcinka: ok. 35 minut
Liczba odcinków: 6
Najnowsza produkcja Netflix’a związana bezpośrednio z konopiami, a także spadkobierca serii „Gotowanie na haju”. To program kulinarny, w którym pierwsze skrzypce grają dania na bazie konopi. Konwencja programu nie różni się niczym od pozostałych tego typu programów z wyjątkiem tego, że każde danie zrobione przez kucharzy (profesjonalnych) bezpośrednio związane jest z konopiami. Kucharze do dyspozycji mają wiele odmian marihuany. Oczywiście nie brakuje tu różnego rodzaju konkurencji, a dania pochodzą ze wszystkich stron świata. W każdym odcinku pojawiają się również goście specjalni. Warto zaznaczyć, że każdy z kucharzy ma pewne doświadczenie z konopiami. To idealna pozycja dla ludzi, którzy zarówno kochają gotować, jak i konsumować „zioło”. Kto wie, być może wiedza zdobyta podczas oglądania tego programu w przyszłości zaowocuje?
Podsumowanie
Jak więc widzimy, na Netflix’ie jest kilka pozycji, które dużą swą część poświęcają konopiom. Na ogromny plus na pewno trzeba zaliczyć dokumenty, które poruszają niezwykle interesujące aspekty w obrębie marihuany i konopi, a ponadto ich realizacja stoi na wysokim poziomie. Niestety z drugiej strony boli fakt usunięcia absolutnych klasyków na temat marihuany z Netflix’a ze względów cenzury oraz polityki przedsiębiorstwa. Miejmy również nadzieję, że przyszłość Netflix’a przyniesie nam także trochę więcej jakościowych seriali z konopiami w tle.
Polecam tez niszowe kino – Czerwone Pieści Dziubaski – Narodziny Bestii
Mamy taki fajny punkt Konopna Farmacja w Poznaniu, może kiedyś u Nas taki serial zrobią 😛 Tylko kiedy ta pełna legalizacja?