Nauka

Wpływ konopi i marihuany na sen

Sen

Dla pewnych osób jedna z ulubionych czynności, dla drugich konieczność. Niemniej, jednak wszystkim tak samo potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Sen, bo o nim mowa, to niezbędny element życia każdego z nas. Niestety według badań NATPOL z 2012 roku na problemy ze snem w Polsce skarży się aż 55% respondentów. Naturalną odpowiedzią na niektóre problemy ze snem zdają się konopie, dlatego w poniższym artykule postaramy się głębiej przyjrzeć temu zagadnieniu.

Czym tak naprawdę jest sen?

Zanim przejdziemy do bezpośredniego wpływu, jaki konopie wywołują na nasz sen, warto zapoznać się z krótką definicją snu. Sen według polskiej wersji Wikipedii to stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego, cyklicznie pojawiający się i przemijający w rytmie dobowym, podczas którego następuje zniesienie świadomości i bezruch. Fizjologiczny sen charakteryzuje się pełną odwracalnością pod wpływem czynników zewnętrznych. Kolokwialnie rzecz ujmując, sen to wprowadzenie funkcji życiowych naszego organizmu na niski poziom zużycia, podczas którego w mózgu przetwarzane i porządkowane są informacje zdobyte przed położeniem się do łóżka.

Fazy snu

Współczesna nauka dzieli sen na 2 zasadnicze fazy. Wyodrębnione zostały one na podstawie intensywności ruchów gałek ocznych. I tak pierwszą fazą jest tzw. faza NREM (Non-rapid eye movement), czyli inaczej sen wolnofalowy, który posiada 4 stadia. W pierwszej po zamknięciu oczu powoli maleje świadomość na bodźce zewnętrzne, a do głowy z czasem napływają niespójne, nielogiczne myśli. Drugie stadium to brak reakcji na bodźce zewnętrzne oraz zaprzestanie ruchu gałek ocznych. Podczas kolejnego stadium snu pojawiają się fale delta, które są wstępem do głębokiego snu. W czwartym i ostatnim stadium fazy NREM, przeplata się on z fazą REM (Rapid eye movement), podczas którego pojawiają się obrazy oraz dochodzi do mimowolnego poruszania ciałem. W tej fazie może dochodzić u pewnych osób do lunatykowania.

Znalezione obrazy dla zapytania fazy snu

Faza NREM trwa około 80-100 minut, po czym sen przechodzi w fazę REM, która trwa 15 minut.

Faza REM charakteryzuję się luźnym, wiotkim ciałem i bardzo wyraźnymi obrazami, To właśnie podczas tej fazy powstają marzenia senne, a proces ten podczas nocy powtarza się średnio 5 razy. Podczas fazy REM bardzo łatwo o wybudzenie. Badania snu przeprowadza się za pomocą elektroencefalografii (EEG), z elektrodami umieszczonymi na skórze głowy. Kluczową rolę w badaniu snu odgrywają fale, jak np. wyżej wspomniana fala delta, która może charakteryzować fazę snu. Naukowcy nie do końca jeszcze wiedzą czemu służy faza REM. Mówi się o potrzebie ok. 5 pełnych cykli snu, by człowiek w pełni wypoczął. Oczywiście wpływ na jakość i długość snu może mieć wiele czynników np. genetyka osoby śpiącej.

Zaburzenia snu

Znalezione obrazy dla zapytania sleep disorders

Zaburzenia snu to nic innego jak zakłócenia poprawnego funkcjonowania poszczególnych etapów snu. Takie zaburzenia mogą wpłynąć na nienaturalną długość niektórych faz snu lub jego jakość. Zaburzenia te mogą również mieć przeróżne podłoże, od genetycznej, po problemy ze zmianą strefy czasowej. Największy odsetek osób skarżących się na problemy ze snem cierpi na tzw. bezsenność. Warto zaznaczyć, że nie należy bagatelizować trudności ze snem, ponieważ w wielu przypadkach problemy z nim mogą być symptomami poważniejszej choroby.

Konopie na ratunek, czyli pozytywny wpływ konopi na sen

Zaznaczmy, że poniższe przykłady odnosić się będą zarówno do konopi w formie suszu o wysokiej zawartości THC, jak i np. do olejków CBD. W rzeczywistości obie te substancje mogą wywoływać różne efekty w obszarze snu.

 

1. Konopie działają uspokajająco

Przed stosowaniem różnych środków poprawiających jakość snu, należy poszukać przyczyn problemów sennych. Dla wielu przyczyną takiego stanu rzeczy może być niepokój lub stres. W takim wypadku konopie będą idealnym remedium na problemy ze snem, ponieważ przykładowo produkty z dużą zawartością CBD mają działanie przeciwlękowe i pomogą wytłumić złe myśli, które przeszkadzają w dobrym i spokojnym śnie.

2. Konopie działają przeciwbólowo

Do problemów ze snem niewątpliwie może przyczynić się przewlekły ból, który uniemożliwia spokojny wypoczynek. Badacze z Uniwersytetu z Guelph stwierdzili w swoich badaniach, że rośliny konopi mają właściwości przeciwbólowe, które są około 30x silniejsze od popularnej aspiryny. Także ostatnie badania wskazują, np. że kanabidiole łączą się z odpowiednimi receptorami zapewniając znieczulenie w miejscu interakcji.

3. Konopie pozwalają szybciej zasnąć i pomagają w bezsenności

Przeprowadzone badania, które możecie znaleźć tutaj, dowodzą, że osoby, które konsumowały marihuanę, średnio potrzebowały 30 minut mniej do zaśnięcia od osób, które nie używały konopi indyjskich. Trzeba mieć na uwadze, że statystyka odnosi się do połączonej grupy badanych, w której część osób poddanych badaniu cierpiało na bezsenność. Oprócz popularnych kanabidioli, które pozwalają lepiej zasnąć, w konopiach występują także substancja chemiczna zwana Terpenem. Terpen, mimo że mało popularny, podobnie jak kanabidiole ma stwierdzone naukowo właściwości, które wspomagają zasypianie. Wszystko to razem sprawia, że ludzie po konopiach potrzebują mniej czasu na zaśnięcie, a według badań 2/3 cierpiących na bezsenność po stosowaniu konopi zauważyło poprawę w swojej bezsenności.

4. Konopie wydłużają głęboki sen

Jak pokazują badania, konopie, a w szczególności ich psychoaktywny związek THC, mają wpływ na fazy snu. Konsumpcja konopi indyjskich zwalnia ruch gałek ocznych, co sprawia, że osoby sięgające po marihuanę mają wydłużony czas głębokiego snu wolnofalowego, a skrócony w fazie REM. Taki stan rzeczy można traktować dwojako, jednak uważa się, że głęboki sen (NREM) sprawia, że organizm łatwiej się regeneruje, a najbardziej negatywny skutki z braku snu wynikają właśnie z niedoboru snu głębokiego. W takim wypadku konopie mogą pomoc osobom, które nie są w stanie przespać odpowiedniej ilości godzin, która jest potrzebna, by organizm mógł prawidłowo funkcjonować.

5. Konopie pomagają osobom z bezdechem sennym

Bezdech senny to zaburzenie, w którym śpiący wielokrotnie podczas snu doświadcza przerw w oddychaniu. Taki stan rzeczy sprawia, że osoby chore na tę przypadłość budzą się w trakcie spania nawet kilkanaście razy na godzinę, co uniemożliwia zapewnienie organizmowi odpowiedniego wypoczynku. Jak wskazują badania, substancja THC pozwala ograniczyć ilość przerw w oddychaniu, a co za tym idzie polepszyć jakość snu dla osób z bezdechem sennym.

Podsumowanie

Znalezione obrazy dla zapytania good sleep

Konopie niewątpliwie mogą mieć pozytywny wpływ na sen u niektórych osób, co potwierdza wiele opracowań naukowych. Trzeba mieć jednak na uwadze, że sen to tak naprawdę dziedzina, która wciąż potrzebuję wielu badań, by móc stwierdzić z czystym sumieniem, że marihuana pomaga z problemami sennymi. Łyżką dziegciu w tej beczce miodu, jaką zdają się konopie, jest to, że choć marihuana wielu osobom pomogła w lepszym śnie, tak niektórzy pod jej wpływem odczuli negatywne efekty jej konsumpcji. Niezaprzeczalnie istnieje wiele badań, które pokazują, że wieloletnie przyjmowanie konopi indyjskich może zwiększyć ryzyko bezsenności. Trzeba także pamiętać, że przyjęcie odpowiednio dużej dawki THC, może następnego dnia być przyczyną złego samopoczucia. Reasumując, konopie mają względnie pozytywny wpływ na sen u ludzi, jednak ta kwestia zależy głównie od indywidualnych uwarunkowań każdego z nas, a obecne badania na ten temat nie dają nam jednoznacznej odpowiedzi.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły