Nauka

Kief – czyli czym jest „pyłek” z marihuany

Kief

Powszechnie znany jako pyłek z konopi. Kief, bo o nim mowa, to bardzo niedoceniona, naturalna i skoncentrowana część produktu konopnego. W niniejszym artykule dogłębniej przyjrzymy się, czym jest kief, jakim sposobem go otrzymać, a także jak go odpowiednio wykorzystać.

Czym jest Kief?

Kief to nic innego jak proszek zebrany z gruczołów żywicznych konopi. Gruczoły te to inaczej trichomy, czyli małe białe włoski znajdujące się na powierzchni kwiatów rośliny. Kief konkretniej to część trichomów odnosząca się do kryształków znajdujących się na końcu gruczołów żywicznych. Same trichomy w konopiach mają chronić kwiaty przed roślinożercami, to część rośliny odpowiedzialna za odstraszanie potencjalnych zagrożeń.

trichomySamym wyglądem kief przypomina beżowy lub jasnozielony skoncentrowany proszek. Głównym powodem przemawiającym za użyciem kiefu jest to, że zawiera on znacznie większą ilość terpenów oraz kannabinoidów od suszu. Należy podkreślić, że zarówno terpeny jak i kannabinoidy są najbardziej pożądanymi substancjami w konopiach. Z tego względu również siła kiefu liczona w THC będzie większa od zwykłego suszu.

Jak uzyskać kief?

Sposobów na pozyskanie kiefu jest wiele, jednak my skupimy się na tych najprostszych. Pierwszym sposobem i najbardziej ekonomicznym na oddzielenie kiefu od marihuany zakłada użycie grindera (młynka) z trzema komorami. Młynki trójkomorowe do mielenia materiału w przeciwieństwie do tych dwukomorowych posiadają sitko, które sprawia, że znaczniej łatwiej zgromadzić kief. Wystarczy wówczas tylko zmielić susz, a jego część otrzymana zostanie w postaci kiefu. Ten sposób jest niezwykle ekonomiczny i pozwoli szybko otrzymać pyłek, jednak wadą takiego sposobu ekstrakcji jest mała ilość pozyskanego kiefu.

Grinder

Drugim łatwym sposobem na uzyskanie kiefu jest użycie tzw. Pollinatora. Ta metoda sprawdza się tylko wtedy, gdy dysponujemy sporą ilością materiału konopnego. Pollinator to specjalna maszyna do przesiewania suchego materiału roślinnego. Umieszczony w urządzeniu rotator pozyskuje pyłki i żywicę z liści i odpadów konopi. W celu uzyskania kiefu wystarczy umieścić materiał konopny w bębnie maszyny i włączyć urządzenie. Po około 30 minutach można zatrzymać wirowanie i zeskrobać uzyskany proszek. Niestety ta metoda, mimo że banalnie prosta, wymaga sporych nakładów finansowych, ponieważ koszt takiej maszyny waha się w granicach 2 tysięcy złotych. Z tego też powodu metoda ta polecana jest wyłącznie tym, którzy potrzebują lub pragną pozyskać dużą ilość kiefu.

Na koniec mała rada, przy pozyskiwaniu kiefu dowolną metodą, warto wcześniej umieścić materiał konopny w zamrażarce na noc. Mróz i niska temperatura sprawiają wówczas, że kryształki stają się łamliwe i łatwiej odpadają. Oczywiście materiał musi znajdować się w zamrażarce w odpowiednio szczelnym pojemniku.

Jak wykorzystać kief?

Po zapoznaniu się z ogólną definicją kiefu, a także po poznaniu sposobów na jego pozyskanie, warto dowiedzieć się, co można z pozyskanym kiefem zrobić. Oto nasze sugestie:

Dodaj go do jointa

joint

Prawdopodobniej najprostsze wykorzystanie pyłku z marihuany. Dodanie lepkiego kiefu do suszu konopego powinno sprawić, że dwa materiały łatwo się połączą, co dodatkowo powinno dać kopa jointowi.

Sporządź Hasz

Hasz

Hasz to tak naprawdę nic innego, jak sprasowany i podgrzany kief. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby z konopnego pyłku zrobić własną kulkę haszyszu. Takie wykorzystanie kiefu może być miłą odskocznią od klasycznych jointów. W sieci krąży wiele sposobów na domowe pozyskanie haszu m.in. z użyciem żelazka i folii.

Zrób Moonrock

moonrocks

Tu sprawa jest dużo bardziej skomplikowana, aniżeli w dwóch wcześniej wymienionych przykładach, ponieważ zakłada posiadanie szeregu innych materiałów. Moonrock to inaczej topy oblane olejem haszyszowym i obsypane kiefem. Sposób na moonrocks jest relatywnie prosty. Należy podgrzać olejek i wykąpać” w nim topy, a następnie ciepłe jeszcze topy należy obsypać kiefem i voilà. Teraz wystarczy poczekać, aż moonrock wystygnie i stwardnieje.

Uwaga! Moonrock należy ciąć, a nie kruszyć, aby uniknąć zepsucia efektów całej pracy. Taki susz z dodatkiem kiefu ma bardzo dużą moc i polecany jest tylko dla doświadczonych konsumentów konopi.

Dorzuć go do masła konopnego

Masło konopne

 

Kief świetnie również nada się jako dodatek do masła konopnego. Magiczny proszek z łatwością powinien wzmocnić moc masła.

Na sam koniec warto dodać, że kief można uzyskać również z CBD. Analogicznie wtedy, zamiast konopi indyjskich do produkcji takiego rodzaju pyłku używa się konopi siewnych. Sam kief CBD posiadać będzie większe stężenie tego kannabidiolu, aniżeli tradycyjny susz CBD.

Zastrzegamy, że przytoczone przykłady produkcji, a także przykładowe wykorzystanie kiefu skierowane są głównie do naszych odbiorców zza granicy, którzy mieszkają w państwach, gdzie marihuana jest legalna. Dla wszystkich innych artykuł ten ma stanowić treść wyłącznie edukacyjną. Przypominamy, że w myśl polskiego prawa posiadanie, konsumpcja oraz uprawa zarówno marihuany, jak i haszyszu na terenie Polski jest niezgodna z prawem, a ustawodawca przewidział rozmaite sankcje za złamanie tych przepisów, włącznie z karą pozbawienia wolności.

1 komentarz
  1. Krzysztof 3 lata ago
    Odpowiedz

    Ja nabijam do lufki i palę czyściocha. Coś pięknego… Polecam, zajebisty odlot. Pozdrawiam.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły