News

2021 kolejnym rekordowym rokiem dla rynku marihuany w Kolorado (USA)

Plantacja marihuany

Miniony 2021 rok był kolejny rekordowym rokiem dla stanu Kolorado, jeżeli chodzi o wpływy budżetowe z tytułu sprzedaży marihuany. Sprzedaż detaliczna oraz akcyzy w samym 2021 zapewniły stanowemu budżetowi wpływy na poziomie 423 milionów dolarów.

Jak poinformował Departamentu Przychodów Stanu (DOR) Kolorado, 2021 rok okazał się być rekordowym, jeżeli chodzi o rynek marihuany rekreacyjnej w stanie. Sprzedaż przekroczyła, bowiem 2 miliardy dolarów, co z kolei przełożyło się na 423 milionów dolarów wpływów budżetowych z tytułu podatków i opłat.

Ubiegłoroczny wynik jest szczególnie imponujący, jeżeli zestawi się go z raportem za 2020 roku, do którego należał wcześniejszy rekord. W 2020 roku wpływy podatkowe osiągnęły poziom 387 milionów dolarów – czyli o ponad 40 milionów mniej niż w 2021 roku.

Przy okazji najnowszego raportu, DOR poinformował, że od początku legalizacji marihuany w Kolorado, czyli od 2014 roku sprzedano marihuanę o łącznej wartości 12 miliarda dolarów, co z kolei przełożyło się w na 2 miliardy wpływów podatkowych.

Mimo iż 2021 rok był rekordowy dla rynku marihuany w Kolorado – ostatnie miesiące roku nie napawały optymizmem. W okresie od lipca do listopada stan Kolorado zaliczał comiesięczne spadki, jeżeli chodzi o wpływy do budżetu. Dopiero grudzień i 30 milionów z podatków przerwały tę złą passę.

Przypomnijmy, że Kolorado pobiera 2,9% stanowego podatku od sprzedaży marihuany w sklepach, 15% stanowego podatku od sprzedaży detalicznej marihuany oraz 15% podatku akcyzowego od sprzedaży hurtowej.

Do raportowanych opłat wliczają się również licencję dla chcących prowadzić detaliczną lub hurtową sprzedaż marihuany.

Źródło: HighTimes

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły