News

Hiszpania nareszcie legalizuje medyczną marihuanę. Konopie na receptę jeszcze w 2022 roku

Konopie

Hiszpański Kongres Deputowanych na początku tygodnia przyjął ustawę, która formalnie legalizuje medyczną marihuanę na półwyspie Iberyjskim. Przegłosowany projekt przyjęto po zaleceniach parlamentarnej komisji ds. zdrowia, która zajmowała się tematem leczniczych konopi od marca bieżącego roku.

Nowa ustawa o medycznej marihuanie trafi teraz jeszcze raz do Komisji Zdrowia, gdzie zgodnie z przewidywaniami zostanie zatwierdzona 27 czerwca.

Następnie Hiszpańska Agencja ds. Zdrowia (AEMPS) zajmie się wdrażaniem ustawy w życie, co z kolei ma potrwać około 6 miesięcy.

Po tym okresie medyczna marihuana trafi do Hiszpańskich aptek, z pewnymi ograniczeniami. Po pierwsze początkowo tylko apteki szpitalne będą dostarczały medyczny surowiec.

Po drugie konopie będą mogły zostać przepisane jedynie na kilka jednostek chorobowych ujętych w ustawie. Lista chorób, na które będzie można otrzymać marihuanę w Hiszpanii, jest stosunkowo krótka i obejmuje: epilepsje, nowotwór złośliwy, stwardnienie rozsiane, endometriozę, fibromialgię oraz szeroko pojęty ból.

Trzecim i dość poważnym ograniczeniem jest również fakt, że tylko pacjenci publicznej służby zdrowia będą mogli dostać receptę na lecznicze konopie. Dodatkowo receptę na medyczną marihuanę będzie mógł wystawić jedynie lekarz z ukończoną specjalizacją.

Pomimo wszystkich tych ograniczeń, szacuje się, że nawet 300 tysięcy pacjentów będzie mogło skorzystać na nowym ustawodawstwie.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły