News

Uzależnienie od marihuany powiązane z częstszym występowaniem schizofrenii

Symbol zdrowia psychicznego

Codzienne używanie marihuany znacząco podnosi ryzyko wystąpienia schizofrenii. Do takich wniosków doszli badacze z Danii i z USA, którzy przeanalizowali dane medyczne prawie 7 milionów Duńczyków.

Ogromna analiza

Schizofrenia to zaburzenia psychiczne, w które objawia się niedostosowaniem osoby chorej do otaczającego ją świata. W przebiegu schizofrenii dochodzi do zaburzenia funkcjonowania i rozpadu osobowości. Schizofrenik nie potrafi myśleć krytycznie i realistycznie ocenić własnego ja czy otoczenia.

Alarmujące badanie na temat związku między uzależnieniem od marihuany (Cannabis Use Disorder) a występowaniem schizofrenii, opublikowano 4 maja na łamach czasopisma naukowego Psychological Medicine.

Analizę oparto na duńskiej dokumentacji medycznej, aż 6,9 miliona osób z lat 1972-2021. W badaniu naukowcy znaleźli dość znaczące powiązania między bardzo częstym sięganiem po marihuanę a zachorowaniami na schizofrenie.

Najbardziej narażeni młodzi mężczyźni

W analizie pod uwagę oprócz samego uzależnienia od konopi indyjskich wzięto pod uwagę również wiek oraz płeć badanych.

Według szacunków naukowców, jeśli chodzi o grupę mężczyzn w wieku 16-49 lat, eliminując uzależnienie od marihuany, można by uniknąć 15 proc. przypadków schizofrenii. W przypadku kobiet spadek wyniósłby z kolei zaledwie 4 proc.

Według danych naukowców na wystąpienie schizofrenii najbardziej narażeni są uzależnieni młodzi mężczyźni w wieku 21-30 lat. W tej grupie oszacowano, że aż 30 proc. przypadków schizofrenii można byłoby zapobiec, gdyby mężczyźni nie stosowali konopi indyjskich codziennie.

Dowody są wystarczająco mocne, aby zachęcić do ostrożności. Ważne to jest szczególnie w przypadku osób, u których w rodzinie występowała schizofrenia lub wczesne objawy zaburzenia psychicznego – podkreśliła współautorka badań Nora Volkow.

Warto podkreślić, że powyższe badanie nie wskazuje na to, że konopie indyjskie są odpowiedzialne za większość przypadków schizofrenii, a tylko sugeruje, że codzienne stosowanie konopi zwiększa ryzyko wystąpienia tej choroby – szczególnie w pewnym przedziale wiekowym. Warto zaznaczyć również, że ryzyko zapadnięcia na schizofrenie związane z konsumpcją konopi było znacznie większe u mężczyzn, aniżeli u kobiet.

Badanie to może pomóc w zrozumieniu, że używanie marihuany nie jest pozbawione ryzyka oraz że zmienia się ono zależnie od czasu – podsumowała odkrycia współautorka badania prof. Carsten Hjorthø.

Źródło: wp.pl/Psychological Medicine

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły