News

USA: 23. stan USA legalizuje marihuanę rekreacyjną

Flaga stanu Minnesota

Amerykańska legalizacja marihuany nie zwalnia tempa. Właśnie 23. stan – Minnesota – zagłosował za legalnymi konopiami dla dorosłych.

Stanowy Senat Minnesoty ostatecznie zatwierdził ustawę, która legalizuje rekreacyjne użycie konopi indyjskich. Nowe przepisy czekają teraz jedynie na podpis demokratycznego gubernatora Tima Walza, który zapowiedział, że poprze legalizacje.

Sobotnie głosowanie nad ustawą w Senacie było niezwykle zacięte. Przepisy konopne zostały przyjęte stosunkiem głosów 34-32.

Po zatwierdzeniu ustawy przez gubernatora Walza Minnesota oficjalnie zostanie 23. stanem USA, w którym marihuana rekreacyjna jest legalna.

Ustawa w skrócie

Zgodnie z konopną ustawą, mieszkańcy Minnesoty, którzy ukończyli 21 lat, będą mogli posiadać na własny użytek do 2 uncji marihuany przy sobie (~ 48 g) oraz, aż do dwóch funtów w miejscu zameldowania (~ 907 g!).

Nowe prawo dotyczące marihuany rekreacyjnej ustanowiłoby również nowy organ – Biuro Zarządzania Konopiami indyjskimi – który nadzorowałby regulacje i sprzedaż produktów z THC w składzie.

Co ciekawe, ustawa dałaby również nową szansę dla osób wcześniej skazanych za drobne przestępstwa konopne – oczyszczając ich policyjne kartoteki i zwalniając z więzień.

O zwolnienie mogliby się ubiegać również osadzeni, którzy popełnili cięższe czyny powiązane z konopiami. W ich wypadku ustanowiono by komisję weryfikacyjną, która ustaliłaby, czy więźniowie mogą zostać zwolnieni.

Ustawa ta tworzy bezpieczny, dobrze uregulowany rynek prawny i obejmuje najlepsze praktyki w zakresie ochrony konsumentów, zdrowia i bezpieczeństwa publicznego. Priorytetem jest również solidny program usuwania wyroków, aby ludzie, którzy zostali nieproporcjonalnie dotknięci naszymi obecnymi przepisami dotyczącymi konopi indyjskich, mogli kontynuować swoje życie – powiedział dla CNN Zack Stephenson, jeden z autorów ustawy.

Szacuje się, że pierwsze licencjonowane punkty z rekreacyjną marihuaną pojawiają w Minnesocie w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Źródło: CNN.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły