Po wielu latach badań każdy z miłośników „zielonego świata” bardzo dobrze wie czym jest THC, a czym CBD. Jednak niewielu wciąż wie, czym są terpeny i jakie właściwości posiadają. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, co to są terpeny i co właściwie czyni z nich jedną z najważniejszych substancji czynnych w konopiach.
Terpeny, a co to jest ?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd bierze się cudowny, kojący zmysły zapach konopi? Spieszymy z odpowiedzią i informujemy, że za zapach oraz smak konopi odpowiadają właśnie terpeny, które to mają znacznie szersze zastosowanie, niż wielu mogłoby przypuszczać. Jednak po kolei. Terpeny to lotne związki chemiczne z grupy izoprenów z 5 atomami węgla o wzorze chemicznym (C5H8)n . Tłumacząc zawiłości naukowe na język potoczny, terpeny to po prostu oleje eteryczne. Choć występują w konopiach indyjskich, nie mają one właściwości psychoaktywnych. To jednak nie przeszkadza w tym, by były ich istotnym związkiem chemicznym. Co trzeba podkreślić, terpeny nie są charakterystycznym związkiem jedynie dla roślin konopi, ale dla całej flory. Określono już ich około 20 tys. rodzajów, w których ponad 140 występuje w konopiach, Terpeny dla roślin to naturalna bariera, która umożliwia im ochronę przed bakteriami, owadami i grzybami. Co więcej, terpeny mogą łagodzić stres wywołany przez środowisko oraz chronić roślinę przed wysoką temperaturą. Nauka dzieli terpeny na dwie zasadnicze grupy. Jedną z nich są monoterpeny, najmniejsze i najbardziej lotne. Powstają one przez biosyntezę dwóch cząstek izoprenu. Drugą grupę terpenów stanowią większe i mniej lotne seskwiterpeny składające się z biosyntezy 3 lub więcej cząstek izoprenu.
Terpeny – zastosowanie
Terpeny same w sobie znajdują pewne zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Pierwszą z nich jest naturalnie przemysł kosmetyczny. Tam używane są w perfumach czy kompozycjach zapachowych. Terpeny jednak to nie tylko zapach, ale również właściwości lecznicze. Tutaj nie dziwi obecność terpenów w przemyśle farmakologicznym. Szczególnie jeżeli mowa o bogatych w terpeny roślinach konopi, z których pozyskuje się lepką substancję używaną do produkcji olejków CBD. Co więcej, terpeny znajdują zastosowanie także w przemyśle spożywczym jako aromaty. Doskonale sprawdzają się również w terapiach inhalacyjnych, czy nawet jako dodatek do popularnych liquidów używanych w e-papierosach.
Terpeny w konopiach
Jak już wspomnieliśmy wyżej, konopie są niezwykle bogate w terpeny, co znajduje odzwierciedlenie w mnogości ich rodzajów. Tak naprawdę to nie ilość terpenów sprawia, że konopie są unikatowe, lecz interakcje, jakie zachodzą między terpenami, a tetrahydrokanabinolem (THC). W tym miejscu należy odwołać się do badań, które wykazały, że „niesamowitość” konopi nie bierze się tylko z obecności składnika psychoaktywnego THC, lecz również z reakcji, jaka zachodzi między nim, a terpenami. Takie badania opublikowano w „British Journal of Pharmacology”, gdzie wykazano, że terpeny mogą nasilać działanie THC. Stwierdzono, że terpeny działają jako inhibitory dla psychoaktywnych efektów THC, co zwiększa wskaźnik terapeutyczny tetrahydrokannabinolu. Owa reakcja nazwana została synergią. Dodatkowo terpeny same w sobie działają na neuroprzekaźniki w mózgu, co tylko kumuluje ich lecznicze właściwości. Świadomość obecności terpenów w konopiach i ciągłe badania nad nimi sprawiają, że coraz łatwiej jest dotrzeć do konsumentów marihuany w sposób indywidualny. Przykładowo ludzie pragnący spokoju sięgną po odmianę marihuany, w której dominują terpeny mircenu i linalolu, pozwalające się wyciszyć.
Najpopularniejsze terpeny występujące w konopiach
Niektóre terpeny w konopiach stanowią znacznie większą część od pozostałych. Poniżej przedstawiamy Wam kilka tych najpopularniejszych, które mają szerokie zastosowanie w różnych terapiach i zostały dokładnie zbadane oraz opisane.
Mircen
Najpopularniejszy terpen występujący w marihuanie. Oprócz konopi występuje między innymi w chmielu. Działa uspokajająco. To między innymi dzięki niemu zawdzięczamy uczucie „wbicia w kanapę„. Ma również właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze oraz przeciwbólowe. To jeden z terpenów, który wzmacnia działanie THC. Przykładowo bogaty w terpen mircenu jest owoc mango.
Limonen
Kolejny związek terpenowy obecny w konopiach. Jak sama nazwa wskazuje, odpowiada za cytrusowy zapach konopi. Obecny również w owocach cytrusowych takich jak cytryna czy limonka. Używany między innymi do leczenia zgagi. Ma właściwości grzybobójcze. Według niektórych badań hamuje rozrost nowotworów. Ponadto działa przeciwlękowo oraz wzmacnia odporność. Popularny w przemyśle spożywczym i kosmetycznym jako aromat.
Linalol
Terpen o zapachu lawendowym. Działa uspokajająco oraz antydepresyjnie. Pozwala się wyciszyć i pomaga w radzeniu sobie ze stresem. Używany w leczeniu blizn oraz poparzeń. Duże stężenia tego terpenu powodują senność.
Pinen
Wydziela sosnowy zapach. Występuje w sosnach i jodłach. Ma bardzo silne właściwości przeciwzapalne. Wpływa na rozszerzenie się oskrzeli. Skuteczny w walce z astmą. W dużych stężeniach działa pobudzająco oraz wzmacnia koncentrację.
Eukaliptol
Terpen otrzymywany z olejków eukaliptusa, piołunu czy rozmarynu. Obecny w konopiach. Posiada ostry, świeży, miętowy zapach, dlatego często stosowany jest w produkcjach kosmetyków. Poprawia koncentracje i pobudza do działania. Często stosowany w aromaterapii. Wykazuje właściwości przeciwzapalne.
Podsumowanie
Terpeny to niemal wszystko, co nas otacza. To integralna część przyrody, która dopiero w ostatnich latach wzbudziła szersze zainteresowanie naukowców. Choć odkryto ich już ponad 20 tysięcy, wciąż znajdowane i opisywane są coraz nowsze terpeny. Z uwagi na dostrzegalne właściwości, w tym nawet lecznicze działanie, coś nam mówi, że w nadchodzących latach jeszcze niejednokrotnie usłyszymy o terpenach. Jak wspomnieliśmy już wcześniej w kontekście konopi to kolejna furtka, by eksperymentować z nowymi odmianami marihuany w celu maksymalizacji efektów pożądanych. Z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić można, że w przyszłości ilość i częstotliwość występowania terpenów w roślinie będzie decydować o zakupie danej odmiany rośliny.