News

Anglia: Nowy lek na bazie marihuany dostępny od stycznia

lek na bazie konopi

Epidyolex, bo tak nazywa się najnowszy środek powstały na bazie marihuany, już od 6 stycznia dostępny będzie w angielskich aptekach. Lek ma pomóc pacjentom w walce z dwoma rodzajami epilepsji.

Epidyolex to środek przeznaczony zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, które przekroczyły drugi rok życia.

Lek z zawartością kannabidioli (CBD) podczas badań klinicznych wykazał zdolność do zmniejszenia częstotliwości napadów epileptycznych nawet o 40%.

Epidyolex ma być stosowany w walce z ciężkimi i rzadkimi odmianami padaczki: zespołem Lennoxa Gastauta oraz zespołem Draveta, które charakteryzują się licznymi napadami w ciągu dnia.

Dyrektor naczelny Epilepsy Action Philip Lee z zadowoleniem przyjął ogłoszenie państwowej służby zdrowia (NHS), mówiąc, że przynosi ono bardzo potrzebną nadzieję, a dla niektórych może zmienić życie”. Dodał jednak, że Epidyolex nie jest magicznym rozwiązaniem i jest „więcej pracy do zrobienia, aby zebrać solidne dowody wysokiej jakości na skuteczność innych leków opartych na marihuanie.”

Szacuje się, że w Anglii na zespól Draveta choruje 3000 osób, a na zespół Lennoxa Gastauta nawet 5 tysięcy.

NHS jest zobowiązana, poprzez Plan Długoterminowy, do poprawy jakości życia wszystkich osób dotkniętych rzadkimi chorobami. Życie z padaczką lub opieka nad osobą z ciężką padaczką jest wyjątkowo trudne, zwłaszcza że jest tak mało dostępnych sposobów leczenia rzadkich postaci tej choroby. Tysiące ludzi, w tym dzieci, będzie teraz miało dostęp do tego leczenia, które ma potencjał, aby zrobić prawdziwą różnicę – powiedział Simon Stevens, dyrektor naczelny NHS England

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły