News

Stan Massachusetts znosi zakaz sprzedaży produktów do waporyzacji

Ghost MV1

Organ regulacyjny ds. konopi indyjskich (CCC) w stanie Massachusetts zmodyfikował swoje rozporządzenie z listopada tego roku na temat waporyzatorów i częściowo zniósł zakaz sprzedaży tych produktów.

Decyzją CCC produkty, takie jak koncentraty do waporyzacji wrócą na półki sklepowe, jednak pod pewnym warunkami, które określone zostały w nowo zmodyfikowanych przepisach.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem do sprzedaży będą mogły trafić produkty, które zostały wyprodukowane po 12 grudnia i które przeszły specjalistyczne badania, szczególnie pod kątem obecności w koncentratach octanu witaminy E, który najprawdopodobniej stoi za tajemniczą chorobą płuc związaną z tzw. wapingiem.

Produkty typu vape wytworzone przed 12 grudnia, jednak wciąż pozostają objęte kwarantanną i wszystko na to wskazuję, że nie będą mogły już wrócić do sprzedaży.

Ponad wyżej wymienionymi zmianami, sklepy, w których sprzedawane są zarówno waporyzatory, jak i koncentraty do nich, zobowiązane będą do zamieszczenia ostrzeżenia oraz zrzeczenia się odpowiedzialności, wobec klientów o następującej treści: „Ten produkt został przebadany pod kątem obecności substancji zanieczyszczających w tym octanu witaminy E, bez negatywnych wyników badań. OSTRZEŻENIE: Produkty do odparowywania mogą zawierać składniki szkodliwe dla zdrowia w przypadku wdychania”.

Takie informacje zamieszczone muszą zostać również na opakowaniu produktu do waporyzacji.

To jeszcze nie wszystko, ponieważ od teraz przedsiębiorstwa, które zajmują się produktami do waporyzacji, będą również musiały zamieścić na swojej stronie internetowej pełen wykaz substancji aktywnych i nieaktywnych, które zostały dodane do produktu w czasie jego produkcji.

Teraz, produkty do waporyzacji, zanim powrócą na rynek, będą musiały zostać przebadane w laboratoriach. Jak mówią pracownicy laboratorium szacunkowy czas takich badań wynosi 5 dni.

Przypomnijmy, że wszelkie ustalenia w sprawie rynku waporyzatorów dotyczą tajemniczej choroby płuc, od niedawna nazywaną jako EVALI, za którą odpowiadać mają koncentraty zawierające szkodliwy dla płuc octan witaminy E. Według najnowszych danych z 10 grudnia 2019 roku na skutek choroby płuc związanej z w „wapingiem” śmierć poniosły 52 osoby, a ponad 2100 zostało hospitalizowanych.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły