News

Stan Illinois w pełni legalizuje marihuanę

Illinois

Nowy gubernator Illinois – J.B. Pritzker – podpisał ustawę, która zezwala osobom mającym co najmniej 21 lat na legalny zakup marihuany rekreacyjnej w niewielkich ilościach. Ustawa ta ma wejść w życie 1 stycznia 2020 roku.

Mieszkańcy stanu Illinois będą mogli posiadać 30 gram marihuany, 5 gramów koncentratu z konopi oraz produkty z konopi, w których poziom THC nie będzie przekraczał 500 miligramów. Osoby spoza stanu będą mogły posiadać o połowę mniej. Natomiast osoby, które wykorzystują właściwości medyczne marihuany, otrzymają pozwolenie na zakup jej nasion, by móc uprawiać ją w domu. Dopuszczalna liczba roślin będzie wynosić 5. Ich właściciele będą musieli jednak zadbać o to, by ich uprawa była z dala od widoku publicznego.

Z ustawy ucieszą się osoby, które na swoim koncie mają wyrok za posiadanie marihuany do 30 gram. W stanie Illinois takich osób jest blisko 800 tysięcy. Ustawa może sprawić, że ich kary zostaną anulowane.

Gubernator stanu podkreśla, że legalizacja marihuany to krok w dobrym kierunku. W swojej wypowiedzi zwraca uwagę na to, że osoby czarnoskóre były bardziej narażone na aresztowanie za posiadanie marihuany niż osoby o białej karnacji. Chociaż nie ma badań, które potwierdzałyby tezę, że czarnoskórzy przejawiają większą tendencję do używania konopi.

Illinois jest 11 stanem w USA z legalną marihuaną i drugim stanem, w którym zrobiono to za pomocą władzy ustawodawczej. Pierwszym stanem, w którym o zalegalizowaniu marihuany nie zadecydowały wyniki powszechnego głosowania był Vermont. Jednak w  przeciwieństwie do Illinois w stanie Vermont nie ustalono szczegółów co do dystrybucji konopi.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły