News

Rozbito kolejny gang przemytników marihuany. Konopie transportowali w meblach

policja

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego wraz z funkcjonariuszami z oddziału Nadbużańskiej Straży Granicznej zatrzymali trójkę mężczyzn, którzy zajmowali się przemytem konopi indyjskich z Hiszpanii do Polski. W trakcie operacji mundurowi zabezpieczyli 112 kilogramów marihuany.

Warszawscy policjanci z Centralnego Biura Śledczego od pewnego czasu rozpracowywali nielegalną grupę zajmującą się przemytem środków odurzających na ogromną skalę. Funkcjonariusze CBŚP połączyli siły z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej w Chełmie, który również obserwował tę samą grupę przemytników.

Jak poinformowała rzeczniczka CBŚP, Iwona Jurkiewicz, obie grupy prowadziły wspólne śledztwo w tej sprawie pod nadzorem Lubelskiej Prokuratury Krajowej.

Jeszcze w minionym roku przekazali służbom niemieckim informację o przemycie 39 kg marihuany. Wówczas w Niemczech przejęto narkotyki oraz zatrzymano kierowcę, który je przemycał z Hiszpanii. W międzyczasie okazało się, że ta grupa jest również w zainteresowaniu funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. Służby połączyły siły i pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie wszczęto śledztwo dotyczące wewnątrzwspólnotowego obrotu narkotyków z Hiszpanii do Polski – tłumaczyła rzeczniczka CBŚP, podinsp. Iwona Jurkiewicz

Wspólne działania mundurowych doprowadziły do ustalenia pojazdu używanego do przemytu. Jak się okazało, kontrabanda z Hiszpanii była schowana w transportowanych meblach.

Dynamiczna akcja policjantów doprowadziła do zatrzymania dwóch mężczyzn, którzy transportowali 79 kilogramów marihuany. Kolejne 33 kg konopi policjanci ujawnili w miejscu stanowiącym magazyn przemytników, którego właścicielem był trzeci zatrzymany.

Łącznie podczas akcji funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 112 kg marihuany o czarnorynkowej wartości około 5,5 mln zł. Ponadto ujawniono i zabezpieczono majątek należący do podejrzanych wart ok. 200 tys. zł oraz nielegalną amunicję.

Wśród trójki zatrzymanych mężczyzn znajdował się Dariusz A., który stał na czele całego procederu. Według wstępnych ustaleń miał on werbować kierowców busów, pochodzących z okolic Chełma, którzy za transport narkotyków otrzymywali wynagrodzenie zaczynające się od 10 tysięcy złotych.

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił Dariuszowi A. zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępcza, wewnątrzwspólnotowego nabycia znacznych ilości środków odurzających w postaci marihuany, udziału w obrocie znaczną ilością środków odurzających w postaci marihuany oraz posiadania bez wymaganego zezwolenia amunicji w postaci naboi kal. 9 mm.

Z kolei współpracownicy Dariusza A., Marcin i Łukasz K. usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia znacznych ilości marihuany.

Wobec wszystkich podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły