News

Marihuana znacząco wpływa na długość snu – wskazuje najnowsze badanie

Sen

Najnowsze badanie opublikowane na łamach „BMJ Regional Anesthesia & Pain Medicine wskazuje, że osoby sięgające po konopie indyjskie rzadko przesypiają optymalną ilość czasu.

W badaniu amerykańskich uczonych pod uwagę wzięto odpowiedzi ponad 21 700 respondentów, którzy w latach 2005 – 2018 wypełniali ankietę National Health and Nutrition Examination Survey.

W ankiecie przeanalizowano odpowiedzi osób w wieku 20 do 59 lat. Respondentów zapytano o średnią długość przesypianych godzin, a także o spożycie konopi indyjskich. Jak podaje CNN, wyniki tego badania uznano za „reprezentatywne dla grupy ponad 146 milionów Amerykanów.

Osoby biorące udział w badaniu podzielone zostały na 3 grupy; osoby niepalące marihuany, osoby palące umiarkowanie (mniej niż 20 dni w miesiącu) i osoby palące notorycznie (częściej niż 20 dni w miesiącu). Wyszczególniono również 3 kategorie snu; sen krótki (krótszy niż 6 godzin), sen optymalny (6-9 godzin) oraz sen długi (powyżej 9 godzin).

Już na samym początku zauważono, że osoby sięgające po konopie (14,5% wszystkich ankietowanych) mają o 34% większą skłonność do snu krótkiego oraz o 56% większą skłonność do snu długiego.

Co więcej, osoby sięgające po marihuanę umiarkowanie (rzadziej niż 20 razy w miesiącu) miały o 47% większą skłonność do snu długiego od osób niepalących konopi wcale. Z kolei grupa regularnych użytkowników ganji (powyżej 20 dni w ciągu miesiąca) miała, aż o 64% większą skłonność do snu krótkiego oraz o 76%. większą skłonność do snu długiego.

Naukowcy w podsumowaniu stwierdzili otwarcie, że używanie marihuany może wiązać się z deprawacją snu, co uznano za wielce niepokojące. Dodali oni jednak, że ich badanie oceniało jedynie długość snu, a nie jego jakość. Z tego też powodu zaapelowali o potrzebę przeprowadzenia większej ilości badań nad wpływem marihuany na sen.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły