News

Marihuana może zmniejszać płodność. Dowodzą tego badania na myszach

mysz

Najnowsze badania przeprowadzone na myszach wskazują, że opary konopi indyjskich mogą mieć negatywny wpływ na płodność samców. Co ciekawe, zaburzenia te mają być obecne również w następnym pokoleniu.

Dotychczas o negatywnym wpływie marihuany na płodność u samców wskazywały jedynie badania ankietowe, z których ciężko było wysnuwać konkretne wnioski. Teraz jednak tę zależność potwierdzili naukowcy w warunkach laboratoryjnych, wykorzystując w eksperymencie modele myszy.

Naukowcy z Washington State University zauważyli, że gryzonie narażone nawet na krótkie działanie oparów konopi indyjskich mają mniejszą liczbę plemników w nasieniu, a także zmniejszeniu ulega ich ruchliwość.

Do przeprowadzonego badania wykorzystano 30 myszy – w tym połowa z nich przyjmowała marihuanę drogą waporyzacji – trzy razy dziennie przez 10 dni.

Co zaskakujące, męskie potomstwo myszy, które zażywało marihuanę, również miało tak samo złe wyniki badań nasienia. Stwierdzono u nich także uszkodzenie komórek odpowiedzialnych za powstawanie plemników. Dopiero trzecie pokolenie gryzoni miało lepsze nasienie – wolne od uszkodzeń DNA.

Co prawda, badania przeprowadzone na myszach nie muszą w 100% odzwierciedlać zmian zachodzących w ludzkim organizmie. Pamiętać należy jednak, że te gryzonie nie przez przypadek używane są do eksperymentów. Jednym z głównych powodów używania myszy do badań jest m.in. ich zaskakująca bliskość genowa z ludźmi.

Źródło: Focus.pl

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły