News

Krótka debata w TVP Info nad legalizacją marihuany!

Minęła 8

16 Listopada w programie minęła 8 emitowanym na kanale TVP Info, prowadzący program Adrian Klarenbach podjął temat legalizacji marihuany w Polsce. W dyskusji na ten temat wzięli udział przedstawiciele wielu opcji politycznych, w tym Beata Maciejewska, szefowa parlamentarnego zespołu ds. legalizacji marihuany.

Debata nad marihuaną w telewizji to nie lada rzadkość. W szczególności w mediach publicznych. Jednak w poniedziałek 16 listopada w programie minęła 8 politycy przez ponad 30 minut dyskutowali nad możliwą legalizacją marihuany.

I tak posłanka Lewicy, Beata Maciejewska zwróciła uwagę, że zespół paralmentalny, którego jest szefową, dotyka legalności konopi we wszystkich jej aspektach.

To jest zespół, który ma na celu poważną rozmowę na temat zarówno marihuany rekreacyjnej, jak również marihuany leczniczej, która jest już w Polsce dozwolona i którą można kupić teoretycznie w aptekach, ale ona jest trudno dostępna i bardzo droga. Taka kuracja dla osób, które używają marihuany do celów związanych z chorobami nowotworowymi, czy przy innych chorobach, które są długotrwałe, muszą się liczyć z wydatkiem rzędu kilkuset lub ponad tysiąca złotych. Trzecia kwestia, która jest ważna, jeśli chodzi o konopie, czyli konopie siewne, z których wykonywane są różnego rodzaju kosmetyki, olejki, materiały budowlane itd., to jest też kwestia dopuszczalności substancji – powiedziałą Maciejewska

Maciejewska zaprosiła również do zespołu pozostałych rozmówców i zwróciła uwagę, że potrzebna jest dalsza debata na ten temat legalności marihuany.

Najważniejsza jednak była deklaracja posłanki, która zapowiedziała, że do 20 kwietnia (data symboliczna dla konopnych fanów) złoży w sejmie ustawę, która związana będzie ze zmianą prawa dotyczącego posiadania marihuany.

W dalszej części rozmówcy dotknęli zarówno tematu medycznej marihuany, jak i ewentualnej legalizacji tej rekreacyjnej. Wszyscy obecni w studiu jednym głosem podkreślili, że potrzebne są dalsze rozmowy na ten temat.

Robert Anacki, przedstawiciel Porozumienia podczas dyskusji przyznał, że sam używał marihuany do radzenia sobie z chorobą i podkreślił, że jego partia gotowa jest na rozmowy na temat legalności konopi, jednak proces ten musi być dokładnie przemyślany i zrealizowany w sposób spokojny.

Najbardziej szokującą wypowiedź padła z ust posła PiS, Roberta Gontarza, który zasugerował, że marihuana może negatywnie wpływać na ambicję oraz charyzmę ludzi młodych, dodając, że temat legalizacji nie jest teraz istotny.

Trzeba powiedzieć o uzależnieniu mentalnym (red. od marihuany), ponieważ powoduje ona „wystrzał endorfin”, powoduje sztuczne zadowolenie, co niestety bardzo często kończy się wyssaniem charyzmy z ludzi młodych i brakiem ambicji życiowych – przekonywał poseł Gontarz

Co ciekawe, sam prowadzący program Adrian Klarenbach sprawiał wrażenie popierającego zmianę regulacji w sprawie marihuany. Gospodarz programu podkreślił, że bez zmian w kwestii marihuany, państwo dalej nie uzyska żadnych przychodów, a dodatkowo, wciąż wydawać będzie wiele pieniędzy na walkę z konopnymi przestępcami”.

Pomimo różnych opinii na temat legalizacji, niezmiernie cieszy fakt obecności takiej debaty w przestrzeni publicznej, bo tylko od wspólnej rozmowy można zacząć edukację na temat zastosowania, a także korzyści i zagrożeń związanych z używaniem marihuany. Gratulujemy TVP odwagi i liczymy na więcej takich dyskusji w przestrzeni medialnej w najbliższej przyszłości.

Całą dyskusję znajdziecie pod tym adresem.

Zostaw komentarz

Twoj email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły