Co raz więcej eksperckich głosów wskazuje, że jeżeli gatunek ludzki chce przetrwać kolejne setki lat, w najbliższej przyszłości musi pójść w stronę ekologicznych rozwiązań. Jednym z takich rozwiązań, mogą okazać się konopie, które zdają się być jednym z kół ratunkowych dla naszej planety. Więcej o tym, w jaki sposób konopie mogą „uratować” nasz świat przeczytacie w niniejszym artykule.
Ekologia już na poziomie upraw
Uprawa niepsychoaktywnej odmiany konopi w pierwszej kolejności związana jest ze stosunkowo niewielkim zużyciem wody, przy jednoczesnym zachowaniu dużej wydajności, jeżeli chodzi o plony. Konopie głęboko wrastające w ziemię swoje zapotrzebowanie na wodę uzupełniają z wód gruntowych, a co za tym idzie nie powodują erozji gleb i pustynnienia terenów wokół upraw.
To nie wszystko, bo konopie to także niezwykle wytrzymałe rośliny, które dodatkowo dzięki specyficznemu zapachowi odstraszają szkodniki. Wszystko to razem sprawia, że przy uprawach konopi nie ma potrzeby stosowania zarówno herbicydów, jak i pestycydów.
Co więcej, konopie wchodzą w skład grupy roślin, które wykazują zdolności do naturalnego filtrowania z gleby zanieczyszczeń, w tym metali ciężkich, dodatkowo przyczyniając się do jej napowietrzania.
Co jednak najważniejsze z punktu widzenia ekologii, konopie mogą pochłonąć średnio 15 ton dwutlenku węgla na hektar uprawy! Pochłaniany przez konopie CO2 magazynowany jest w ich włóknach, które są następnie wykorzystywane do produkcji wielu materiałów.
To właśnie potencjał wykorzystania rośliny cannabis w wielu obszarach przemysłu, jako przyjaznej dla planety alternatywy, jest kolejnym aspektem ekologiczności konopi.
Większość końcowych produktów konopnych ma bowiem ujemny bilans węglowy. Oznacza to, że konopie pochłaniają więcej CO2 z atmosfery, niż generuje ich produkcja.
Poniżej opisaliśmy przykłady przyjaznego dla Matki Ziemi zastosowania konopi w kilku kluczowych obszarach naszego funkcjonowania.
Konopie w budownictwie
Hempcreate, czyli inaczej beton konopny to tzw. biokompozyt, który powstaje z połączenia paździerza konopnego, wapna oraz niewielkiej ilości betonu zmieszanego z piaskiem. Beton konopny idealnie nadaję się w budownictwie jako tzw. materiał wypełniający ze względu na szereg pożądanych właściwości.
Po pierwsze hempcreate jest wodoodporny, dzięki czemu nie gnije. Ponadto ten konopny budulec wykazuje duże zdolności izolacyjno-usztywniające, a dodatkowo jest niepalny.
Co szczególnie jednak ważne dla środowiska, posiada on również zdolność do pochłaniania dwutlenku węgla, a dodatkowo jest w 100% biodegradowalny!
Konstrukcje z betonu konopnego – w tym całe domy – są więc przyjaznymi dla środowiska, alternatywami dla tradycyjnego i niestety często niszczącego planetę budownictwa.
Ubrania z konopi
Konopie mogą pomóc ratować świat również za sprawą eko-garderoby. Włókna konopne, które znane są już od tysięcy lat, stanowią przede wszystkim trwały materiał, który doskonale nadaję się nie tylko na worki i liny, ale również na ubrania takie jak swetry, koszule czy spodnie.
Przewaga konopi nad innymi materiałami, jeżeli chodzi o ich ekologiczność, odnosi się do uprawy rośliny. Podczas gdy uprawa takiej bawełny pochłania wiele wody, tak konopie potrzebują jej stosunkowo niewiele, oszczędzając ten bezcenny surowiec. Warto pamiętać, również że włókna konopne są w pełni biodegradowalne, co jest dodatkowym atutem ubrań wykonanych z tego materiału.
Bioplastik konopny
Biodegradowalność konopi najlepiej sprawdza się w odniesieniu do tworzywa zwanego bioplastikiem, czy też plastikiem konopnym. Powstający z włókien celulozowych konopi plastik doskonale nadaje się jako materiał będący podstawą do stworzenia podstawowych produktów codziennego użytku takich jak: pojemniki, worki, folie, opakowania itp.
Obecnie wielkim problemem dla środowiska jest standardowy plastik, który powstaje, chociażby z ropy naftowej czy gazu ziemnego, a który rozkłada się przez wiele setek lat, zaśmiecając wszystko dokoła i trując środowisko.
Znacznie lepszą alternatywą dla środowiska jest wspomniany plastik konopny, który nie tylko rozkłada się w kilka miesięcy, to dodatkowo niemal w nieskończoność może zostać poddawany recyklingowi.
Jak by tego było mało bioplastik konopny, w odróżnieniu od plastiku jest nietoksyczny.
Niestety, obecnie cena stworzenia bioplastiku jest wiele wyższa niż standardowego tworzywa, które produkowane jest na masową skalę. Trzymamy jednak kciuki, że świat pójdzie po rozum do głowy, a plastik konopny zyska kiedyś szerszy rozgłos, czym bez cienia wątpliwości pomoże uratować świat.
Konopie naprawdę mogą pomóc uratować świat
Uprawa konopi to nie tylko, więc dostęp do możliwie jak najszerszej ilości dóbr i wyrobów leczniczych, lecz również dobra alternatywa dla wielu branż, którym na sercu leży dobro naszej planety. Rosnący rozgłos wokół branży konopnej oraz odwaga i innowacyjność jego entuzjastów może de facto pomóc urzeczywistnić hasło „konopie uratują świat”. Przecież wszyscy wiemy, że w tej naturalnej roślinie drzemie niezwykły potencjał, także ten chroniący naszą Ziemię.